Aktiebolag Nacka
Marie Standard AB
41 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
Rörelsemarginal
40,2 %
Soliditet
44,8 %
−55,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 342 | 0 | 0 | 35 | 0 | 417 | 31 | 0 |
| Rörelseresultat | 540 | −7 | −8 | 25 | −17 | 5 | 17 | −12 |
| Årets resultat | 325 | −7 | −8 | 23 | −17 | 5 | 12 | 0 |
| Eget kapital | 521 | 90 | 97 | 106 | 82 | 99 | 94 | 82 |
| Balansomslutning | 1 163 | 90 | 99 | 114 | 144 | 402 | 106 | 109 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 342 | 0 | 0 | 35 | 0 | 417 | 31 | 0 |
| Personalkostnader | 605 | 0 | 0 | 0 | 0 | 334 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 151 | 7 | 8 | 10 | 17 | 67 | 14 | 12 |
| Övriga rörelseposter, netto | −46 | — | — | — | — | −11 | — | — |
| Rörelseresultat | 540 | −7 | −8 | 25 | −17 | 5 | 17 | −12 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 540 | −7 | −8 | 25 | −17 | 5 | 15 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | −133 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 12 |
| Skatt | 82 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 325 | −7 | −8 | 23 | −17 | 5 | 12 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 148 | 87 | 99 | 113 | 112 | 14 | 16 | 3 |
| Kassa och bank | 1 015 | 3 | 0 | 1 | 32 | 387 | 90 | 106 |
| Omsättningstillgångar | 1 163 | 90 | 99 | 114 | 143 | 402 | 106 | 109 |
| Summa tillgångar | 1 163 | 90 | 99 | 114 | 144 | 402 | 106 | 109 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 40 | 47 | 55 | 33 | 49 | 44 | 32 | 32 |
| Eget kapital | 521 | 90 | 97 | 106 | 82 | 99 | 94 | 82 |
| Justerat eget kapital | 627 | 90 | 97 | 106 | 82 | 99 | 96 | 84 |
| Obeskattade reserver | 133 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 615 | 0 | 2 | 8 | 62 | 303 | 10 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 163 | 90 | 99 | 114 | 144 | 402 | 106 | 109 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 085 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Marie Standard AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 40,2 procent, och soliditeten var god — 44,8 procent. Bolaget hör hemma i Nacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva grafisk formgivning, textil design (såsom grafisk design, industridesign och mode design), brand building, kreativ direction (såsom utformning och skapande av varumärken, konceptualisering av produktgrupper), handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marie Paulsson (f. 1974) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-19 |
|---|---|
| Bransch | Grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120) |
| Adress | Slånvägen 7, 133 34, Saltsjöbaden Besök: Slånvägen 7, Saltsjöbaden |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |