Aktiebolag Trollhättan
Maric Fastighet AB
28 sökningar
186 tkr
−22,2 %11,8 %
+51,6 p.e.17,9 %
+3,7 p.e.0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 186 | 239 | 279 | 149 | 313 | 296 |
| Rörelseresultat | 22 | −95 | 107 | 157 | 186 | 124 |
| Årets resultat | −5 | −93 | 150 | 62 | 47 | 54 |
| Eget kapital | 265 | 270 | 363 | 213 | 151 | 104 |
| Balansomslutning | 1 481 | 1 899 | 2 148 | 4 096 | 4 123 | 4 151 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 | 239 | 279 | 149 | 313 | 296 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 164 | 334 | 174 | 122 | 125 | 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 2 | 130 | — | — |
| Rörelseresultat | 22 | −95 | 107 | 157 | 186 | 124 |
| Ränteintäkter | 20 | 49 | 3 | — | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 47 | 294 | 78 | 127 | 56 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −93 | 191 | 78 | 59 | 68 |
| Skatt | 0 | 0 | 41 | 16 | 12 | 15 |
| Årets resultat | −5 | −93 | 150 | 62 | 47 | 54 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 450 | 1 450 | 1 450 | 4 060 | 4 060 | 4 060 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 444 | 24 | 14 | 15 | 0 |
| Kassa och bank | 15 | 5 | 674 | 22 | 48 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 31 | 449 | 698 | 36 | 63 | 91 |
| Summa tillgångar | 1 481 | 1 899 | 2 148 | 4 096 | 4 123 | 4 151 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 220 | 313 | 163 | 54 | 54 | 0 |
| Eget kapital | 265 | 270 | 363 | 213 | 151 | 104 |
| Justerat eget kapital | 265 | 270 | 363 | 213 | 151 | 104 |
| Långfristiga skulder | 1 142 | 1 561 | 1 651 | 3 839 | 3 803 | 3 899 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 68 | 134 | 44 | 169 | 148 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 481 | 1 899 | 2 148 | 4 096 | 4 123 | 4 151 |
| Ställda säkerheter | 1 450 | 1 450 | 1 450 | 0 | 2 199 | 2 370 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 048 granskade bolag ligger Maric Fastighet AB strax under mitten räknat på omsättning, med 186 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 17,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 22 procent. Sätet finns i Trollhättan.
Bolaget ska äga och förvalta lägenheter som hyrs ut till företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Ivan Maric (f. 1987) Styrelseledamot
- Slavko Maric (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Näckrosvägen 18, 461 70, Trollhättan Besök: Näckrosvägen 18, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |