Aktiebolag Lerum
MARGO Åkeri AB
54 sökningar
Omsättning 2025
12,4 mkr
+18,8 %Rörelsemarginal
0,3 %
+0,9 p.e.Soliditet
59,6 %
−9,4 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 369 | 10 416 | 10 464 | 5 235 | 3 054 | 5 915 | 7 715 | 6 521 |
| Rörelseresultat | 33 | −68 | 54 | −25 | 39 | 343 | −114 | 252 |
| Årets resultat | 16 | −72 | 32 | −27 | 30 | 293 | −115 | 252 |
| Eget kapital | 900 | 884 | 956 | 924 | 951 | 921 | 628 | 742 |
| Balansomslutning | 1 511 | 1 282 | 1 310 | 2 004 | 1 410 | 1 513 | 1 525 | 1 448 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 369 | 10 416 | 10 464 | 5 235 | 3 054 | 5 915 | 7 715 | 6 521 |
| Personalkostnader | 208 | 21 | 278 | 291 | 318 | 455 | 683 | 631 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 14 | 29 | 29 | 29 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 1 896 | 699 | 809 | 915 | 342 | 333 | 332 | 883 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 232 | −9 764 | −9 323 | −4 040 | −2 326 | −4 755 | −6 785 | −4 717 |
| Rörelseresultat | 33 | −68 | 54 | −25 | 39 | 343 | −114 | 252 |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 9 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | −72 | 45 | −27 | 39 | 342 | −115 | 252 |
| Skatt | 17 | 0 | 12 | 0 | 9 | 49 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 16 | −72 | 32 | −27 | 30 | 293 | −115 | 252 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 43 | 71 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 1 440 | 1 169 | 937 | 1 328 | 682 | 637 | 990 | 818 |
| Kassa och bank | 71 | 113 | 373 | 676 | 714 | 833 | 464 | 530 |
| Omsättningstillgångar | 1 511 | 1 282 | 1 310 | 2 004 | 1 396 | 1 470 | 1 454 | 1 348 |
| Summa tillgångar | 1 511 | 1 282 | 1 310 | 2 004 | 1 410 | 1 513 | 1 525 | 1 448 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 834 | 906 | 874 | 901 | 871 | 578 | 693 | 440 |
| Eget kapital | 900 | 884 | 956 | 924 | 951 | 921 | 628 | 742 |
| Justerat eget kapital | 900 | 884 | 956 | 924 | 951 | 921 | 628 | 742 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 17 | 10 | 10 | 10 | 10 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 611 | 398 | 337 | 1 070 | 449 | 582 | 887 | 694 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 511 | 1 282 | 1 310 | 2 004 | 1 410 | 1 513 | 1 525 | 1 448 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 117 granskade bolag ligger MARGO Åkeri AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 12,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 59,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Lerum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva åkeriverksamhet, spedition, handel med bilreservdelar, magasinering av gods.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Malgorzata Szymanska (f. 1981) Styrelseledamot
- Lukasz Zbigniew Szymanski (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-16 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Däckvägen 3, 443 61, Stenkullen Besök: Däckvägen 3, Stenkullen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |