Aktiebolag Köping
Marcelo Larin AB
48 sökningar
195 tkr
−50,9 %-35,4 %
−5,2 p.e.85,1 %
+1,2 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 195 | 397 | 740 | 1 268 | 1 203 |
| Rörelseresultat | −69 | −120 | 125 | 301 | 460 |
| Årets resultat | −69 | −122 | 95 | 236 | 360 |
| Eget kapital | 165 | 234 | 356 | 441 | 385 |
| Balansomslutning | 194 | 279 | 427 | 677 | 734 |
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 195 | 397 | 740 | 1 268 | 1 203 |
| Personalkostnader | 190 | 371 | 431 | 524 | 471 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 37 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 138 | 132 | 311 | 150 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | −44 | −124 | −85 |
| Rörelseresultat | −69 | −120 | 125 | 301 | 460 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 6 | 4 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −122 | 121 | 298 | 458 |
| Skatt | 0 | 0 | 25 | 62 | 99 |
| Årets resultat | −69 | −122 | 95 | 236 | 360 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 | 21 | 28 | 36 | 233 |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 164 | 20 | 10 | 78 |
| Kassa och bank | 83 | 94 | 379 | 631 | 423 |
| Omsättningstillgångar | 181 | 258 | 399 | 641 | 501 |
| Summa tillgångar | 194 | 279 | 427 | 677 | 734 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 209 | 331 | 236 | 180 | 0 |
| Eget kapital | 165 | 234 | 356 | 441 | 385 |
| Justerat eget kapital | 165 | 234 | 356 | 441 | 385 |
| Långfristiga skulder | 0 | 15 | 42 | 64 | 210 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 30 | 29 | 172 | 139 |
| Summa eget kapital och skulder | 194 | 279 | 427 | 677 | 734 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 507 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Marcelo Larin AB strax under mitten sett till omsättning, med 195 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -35,4 procent, och soliditeten var hög — 85,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 51 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Köping.
Bolaget ska producera videos främst riktade mot El Salvador, nordisk mat och kläder. Bolaget ska också bedriva försäljning av take away food via foodtruck, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcelo Bladimir Larin (f. 1987) Styrelseledamot
- Maria Larin (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-14 |
|---|---|
| Bransch | Efterproduktion av film, video och tv-program (SNI 59120) |
| Adress | Kihlmansgatan 28D, 731 51, Köping Besök: Kihlmansgatan 28 D, Köping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |