Aktiebolag Uppsala
Mantorre AB
135 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
95,7 %
+4,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 129 | 1 410 | 853 | 1 464 |
| Rörelseresultat | −17 | −18 | −18 | −17 | 115 | 1 338 | 708 | 1 300 |
| Årets resultat | 184 | 329 | 19 | 161 | 215 | 901 | 617 | 1 013 |
| Eget kapital | 4 142 | 4 169 | 4 045 | 4 220 | 4 247 | 4 217 | 3 493 | 3 047 |
| Balansomslutning | 4 330 | 4 553 | 4 719 | 4 947 | 5 226 | 5 375 | 4 344 | 4 095 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 129 | 1 410 | 853 | 1 464 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 26 | 25 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 18 | 18 | 17 | 14 | 100 | 100 | 119 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 51 | — | — |
| Rörelseresultat | −17 | −18 | −18 | −17 | 115 | 1 338 | 708 | 1 300 |
| Ränteintäkter | 16 | 114 | 46 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 97 | 27 | −16 | 115 | 1 338 | 707 | 1 300 |
| Bokslutsdispositioner | 235 | 325 | 0 | 224 | 160 | −189 | 80 | 0 |
| Skatt | 49 | 93 | 8 | 47 | 61 | 248 | 170 | 287 |
| Årets resultat | 184 | 329 | 19 | 161 | 215 | 901 | 617 | 1 013 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 273 | 1 641 | 1 642 | 1 295 | 1 296 | 1 296 | 763 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 26 | 82 | 36 | 0 | 126 | 104 | 162 |
| Kassa och bank | 1 966 | 2 886 | 2 995 | 3 616 | 3 930 | 3 954 | 3 476 | 3 864 |
| Omsättningstillgångar | 2 056 | 2 912 | 3 077 | 3 652 | 3 930 | 4 080 | 3 580 | 4 026 |
| Summa tillgångar | 4 330 | 4 553 | 4 719 | 4 947 | 5 226 | 5 375 | 4 344 | 4 095 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 908 | 3 791 | 3 976 | 4 009 | 3 982 | 3 266 | 2 826 | 1 984 |
| Eget kapital | 4 142 | 4 169 | 4 045 | 4 220 | 4 247 | 4 217 | 3 493 | 3 047 |
| Justerat eget kapital | 4 142 | 4 356 | 4 490 | 4 665 | 4 869 | 4 967 | 4 092 | 3 710 |
| Obeskattade reserver | 0 | 235 | 560 | 560 | 783 | 944 | 755 | 835 |
| Kortfristiga skulder | 188 | 149 | 114 | 167 | 196 | 214 | 96 | 213 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 330 | 4 553 | 4 719 | 4 947 | 5 226 | 5 375 | 4 344 | 4 095 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom diagnostisk cytopatologi. Föremålet för företagets verksamhet är främst cytologi och patologi avdelningar inom Sverige.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Manuel De La Torre Hernandez (f. 1957) Verkställande direktör
Styrelse
- Manuel De La Torre Hernandez (f. 1957) Styrelseledamot
- Oscar De La Torre Vikman (f. 2005) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-02-02 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Sjövikskajen 70, 117 57, Stockholm Besök: Sjövikskajen 70, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |