Aktiebolag Haninge
Mansourian Hälsa AB
122 sökningar
Omsättning 2025
37,1 mkr
+72,7 %Rörelsemarginal
2,6 %
−0,4 p.e.Soliditet
37,3 %
−19,6 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 088 | 21 470 | 15 543 | 13 300 | 11 649 |
| Rörelseresultat | 973 | 639 | 327 | 520 | 559 |
| Årets resultat | 774 | 596 | 339 | 412 | 443 |
| Eget kapital | 4 452 | 3 979 | 3 682 | 3 643 | 3 531 |
| Balansomslutning | 11 934 | 6 991 | 5 402 | 5 137 | 4 900 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 088 | 21 470 | 15 543 | 13 300 | 11 649 |
| Personalkostnader | 2 286 | 1 916 | 1 632 | 1 518 | 1 354 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 12 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 898 | 765 | 801 | 711 | 676 |
| Övriga rörelseposter, netto | −32 914 | −18 133 | −12 771 | −10 551 | −9 060 |
| Rörelseresultat | 973 | 639 | 327 | 520 | 559 |
| Ränteintäkter | 3 | 4 | 3 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 975 | 643 | 330 | 520 | 559 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 110 | 100 | 0 | 0 |
| Skatt | 202 | 157 | 91 | 108 | 116 |
| Årets resultat | 774 | 596 | 339 | 412 | 443 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 153 | 169 | 186 | 116 | 115 |
| Varulager | 1 537 | 1 653 | 1 205 | 1 132 | 1 054 |
| Kortfristiga fordringar | 6 589 | 3 892 | 2 478 | 2 067 | 1 796 |
| Kassa och bank | 3 655 | 1 277 | 1 533 | 1 822 | 1 935 |
| Omsättningstillgångar | 11 782 | 6 821 | 5 216 | 5 022 | 4 785 |
| Summa tillgångar | 11 934 | 6 991 | 5 402 | 5 137 | 4 900 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 578 | 3 283 | 3 243 | 3 131 | 2 988 |
| Eget kapital | 4 452 | 3 979 | 3 682 | 3 643 | 3 531 |
| Justerat eget kapital | 4 452 | 3 979 | 3 769 | 3 810 | 3 698 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 110 | 210 | 210 |
| Kortfristiga skulder | 7 482 | 3 012 | 1 610 | 1 284 | 1 159 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 934 | 6 991 | 5 402 | 5 137 | 4 900 |
Verksamhet
Med 37,1 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Mansourian Hälsa AB till den övre fjärdedelen bland branschens 195 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,6 procent, och soliditeten var god — 37,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 73 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt tillhandahålla varor och tjänster inom läkemedelsområdet samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Verksamheten skall bedrivas på ett sådant sätt att en god läkemedelsförsörjning i Sverige främjas.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Rahmatollah Mansourian Tabaei (f. 1955) Verkställande direktör
Styrelse
- Rahmatollah Mansourian Tabaei (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Azadeh Mansourian Tabaei (f. 1981) Styrelseledamot
- Arash Mansourian Tabaei (f. 1985) Styrelseledamot
- Mehrangiz Ghasemi (f. 1959) Styrelseledamot
- Linda Mansourian Tabaei (f. 1990) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Arash Mansourian Tabaei (f. 1985) Vice VD
- Kornelia Wall Andersson (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Mansourian Hälsa AB (556839-1162) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-20 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder (SNI 47731) |
| Adress | Tungelstavägen 41, 137 37, Västerhaninge Besök: Tungelstavägen 41, Västerhaninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-4479139 |