Aktiebolag Stockholm
Manomet Rock AB
143 sökningar
Omsättning 2025
956 tkr
+303,4 %Rörelsemarginal
24,4 %
Soliditet
66,4 %
+21,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 956 | 237 | 85 | 788 | 1 065 | 1 369 | 533 | 1 991 |
| Rörelseresultat | 233 | −205 | −107 | 145 | −41 | 344 | −272 | −9 |
| Årets resultat | 245 | 47 | −277 | −20 | −41 | 14 | −260 | 2 |
| Eget kapital | 517 | 272 | 225 | 502 | 522 | 563 | 549 | 809 |
| Balansomslutning | 779 | 608 | 439 | 705 | 772 | 875 | 915 | 1 428 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 956 | 237 | 85 | 788 | 1 065 | 1 369 | 533 | 1 991 |
| Personalkostnader | 358 | 35 | 0 | 430 | 1 008 | 912 | 563 | 1 730 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 450 | 409 | 192 | 213 | 93 | 191 | 266 | 255 |
| Övriga rörelseposter, netto | 85 | 2 | — | — | — | 83 | 29 | — |
| Rörelseresultat | 233 | −205 | −107 | 145 | −41 | 344 | −272 | −9 |
| Ränteintäkter | 12 | 323 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 72 | 0 | 136 | 9 | 56 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 245 | 47 | −277 | 9 | −41 | 26 | −260 | 3 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 29 | 0 | 12 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 245 | 47 | −277 | −20 | −41 | 14 | −260 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 290 | 290 | 303 | 463 | 533 | 518 | 520 | 494 |
| Kortfristiga fordringar | 292 | 133 | 105 | 192 | 145 | 170 | 318 | 387 |
| Kassa och bank | 197 | 185 | 31 | 50 | 94 | 187 | 77 | 547 |
| Omsättningstillgångar | 489 | 318 | 136 | 242 | 239 | 357 | 395 | 935 |
| Summa tillgångar | 779 | 608 | 439 | 705 | 772 | 875 | 915 | 1 428 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 222 | 175 | 452 | 472 | 513 | 499 | 759 | 757 |
| Eget kapital | 517 | 272 | 225 | 502 | 522 | 563 | 549 | 809 |
| Justerat eget kapital | 517 | 272 | 225 | 502 | 522 | 563 | 549 | 809 |
| Kortfristiga skulder | 262 | 336 | 214 | 203 | 250 | 312 | 366 | 619 |
| Summa eget kapital och skulder | 779 | 608 | 439 | 705 | 772 | 875 | 915 | 1 428 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Manomet Rock AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 956 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 24,4 procent, och soliditeten var hög — 66,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 303 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom management samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Edström (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Karin Edström (f. 1969) Styrelseledamot
- Tomas Edström (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-06-21 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Traststigen 134a, 182 70, Stocksund Besök: Traststigen 134 A, Stocksund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |