Aktiebolag Södertälje
Mankar Consulting AB
12 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
−1,2 %Rörelsemarginal
50,4 %
−5,5 p.e.Soliditet
59,0 %
+1,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 062 | 2 086 | 2 556 | 1 353 |
| Rörelseresultat | 1 040 | 1 166 | 1 646 | 1 284 |
| Årets resultat | 625 | 748 | 932 | 756 |
| Eget kapital | 2 270 | 1 956 | 1 518 | 781 |
| Balansomslutning | 3 850 | 3 401 | 2 785 | 1 317 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 062 | 2 086 | 2 556 | 1 353 |
| Personalkostnader | 850 | 771 | 748 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 66 | 113 | 19 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 62 | 46 | 47 |
| Övriga rörelseposter, netto | −128 | −21 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 040 | 1 166 | 1 646 | 1 284 |
| Ränteintäkter | 24 | 8 | 3 | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 063 | 1 173 | 1 648 | 1 283 |
| Bokslutsdispositioner | −270 | −227 | −431 | −374 |
| Skatt | 168 | 198 | 286 | 153 |
| Årets resultat | 625 | 748 | 932 | 756 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 432 | 545 |
| Kortfristiga fordringar | 488 | 900 | 660 | 463 |
| Kassa och bank | 3 362 | 2 501 | 1 693 | 309 |
| Omsättningstillgångar | 3 850 | 3 401 | 2 352 | 771 |
| Summa tillgångar | 3 850 | 3 401 | 2 785 | 1 317 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 620 | 1 183 | 561 | 0 |
| Eget kapital | 2 270 | 1 956 | 1 518 | 781 |
| Justerat eget kapital | 3 303 | 2 775 | 2 157 | 1 078 |
| Obeskattade reserver | 1 301 | 1 031 | 805 | 374 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 414 | 462 | 162 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 850 | 3 401 | 2 785 | 1 317 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 873 granskade bolag ligger Mankar Consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 50,4 procent, och soliditeten var hög — 59,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsultverksamhet inom läkemedelsindustri.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Gerhard Mangs (f. 1962) Styrelseledamot
- Katarina Mangs (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-06 |
|---|---|
| Bransch | Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129) |
| Adress | Nibblevägen 10a, 155 33, Nykvarn Besök: Nibblevägen 10 A, Nykvarn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |