Aktiebolag Stockholm 88 sökningar
Manicker AB
Dataprogrammering
Omsättning 2025
551 tkr
−67,6 %Rörelsemarginal
-51,7 %
Soliditet
64,1 %
+19,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 551 | 1 703 | 1 340 | 1 166 | 600 | 617 | 1 108 |
| Rörelseresultat | −285 | 875 | 464 | 331 | 30 | −58 | 310 |
| Årets resultat | 51 | 618 | 311 | 199 | 23 | 67 | 190 |
| Eget kapital | 490 | 739 | 371 | 360 | 161 | 138 | 361 |
| Balansomslutning | 764 | 1 659 | 1 088 | 1 005 | 786 | 612 | 1 037 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 551 | 1 703 | 1 340 | 1 166 | 600 | 617 | 1 108 |
| Personalkostnader | 599 | 668 | 659 | 666 | 605 | 566 | 637 |
| Övriga externa kostnader | 237 | 318 | 216 | 168 | 166 | 150 | 161 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 158 | — | — | 201 | 41 | — |
| Rörelseresultat | −285 | 875 | 464 | 331 | 30 | −58 | 310 |
| Ränteintäkter | 0 | 20 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −285 | 896 | 444 | 331 | 30 | −59 | 312 |
| Bokslutsdispositioner | 355 | −118 | −43 | −80 | 0 | 147 | −68 |
| Skatt | 18 | 160 | 90 | 52 | 7 | 21 | 55 |
| Årets resultat | 51 | 618 | 311 | 199 | 23 | 67 | 190 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 41 | 40 | 20 | 41 | 41 | 41 | 41 |
| Kortfristiga fordringar | 186 | 561 | 376 | 377 | 531 | 326 | 150 |
| Kassa och bank | 537 | 1 058 | 692 | 587 | 214 | 245 | 846 |
| Omsättningstillgångar | 723 | 1 619 | 1 068 | 965 | 745 | 572 | 996 |
| Summa tillgångar | 764 | 1 659 | 1 088 | 1 005 | 786 | 612 | 1 037 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 389 | 71 | 10 | 111 | 88 | 21 | 121 |
| Eget kapital | 490 | 739 | 371 | 360 | 161 | 138 | 361 |
| Justerat eget kapital | 649 | 1 180 | 718 | 673 | 410 | 387 | 727 |
| Obeskattade reserver | 200 | 555 | 437 | 394 | 314 | 314 | 461 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 365 | 280 | 251 | 311 | 160 | 215 |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 1 659 | 1 088 | 1 005 | 786 | 612 | 1 037 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Manicker AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 551 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -51,7 procent, och soliditeten var hög — 64,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 68 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksam- het och produktutveckling inom IT och Telekombranschen samt där- med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Niclas Ericsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Celi Ericsson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-20 |
|---|---|
| Adress | Graningegränd 1, 122 42, Enskede Besök: Graningegränd 1, Enskede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |