Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Manges kök AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Manges kök AB ökade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −0,7 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 53,2 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 785 | 5 019 | 45 % | |
| Värdeförändring | −10,0 % | 3 738 | 4 909 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,5 % | 3 458 | 5 658 | 39 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 4 719 | 5 655 | 17 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 4 746 | 5 658 | 16 % |
| Soliditet | 53,2 % | 2 462 | 5 645 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 423 tkr | 2 135 | 5 658 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | −10 tkr | 4 769 | 5 658 | 16 % |
| Nettoomsättning | 8 539 tkr | 2 840 | 5 658 | 50 % |
| Rörelseresultat | −60 tkr | 4 747 | 5 658 | 16 % |
| Antal anställda | 6 | 2 896 | 5 658 | 49 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 445 | 9 286 | 20 % | |
| Värdeförändring | −10,0 % | 6 633 | 9 168 | 28 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,5 % | 6 238 | 10 558 | 41 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 8 650 | 10 545 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 8 923 | 10 559 | 15 % |
| Soliditet | 53,2 % | 4 127 | 10 533 | 61 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 423 tkr | 7 262 | 10 559 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | −10 tkr | 8 627 | 10 559 | 18 % |
| Nettoomsättning | 8 539 tkr | 7 697 | 10 559 | 27 % |
| Rörelseresultat | −60 tkr | 8 592 | 10 559 | 19 % |
| Antal anställda | 6 | 6 134 | 10 559 | 42 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 63 279 | 78 286 | 19 % | |
| Värdeförändring | −10,0 % | 55 429 | 77 169 | 28 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,5 % | 50 899 | 87 562 | 42 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 72 023 | 87 475 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 74 096 | 87 581 | 15 % |
| Soliditet | 53,2 % | 34 281 | 87 381 | 61 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 423 tkr | 60 478 | 87 582 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | −10 tkr | 71 838 | 87 582 | 18 % |
| Nettoomsättning | 8 539 tkr | 63 660 | 87 582 | 27 % |
| Rörelseresultat | −60 tkr | 71 529 | 87 582 | 18 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .