Aktiebolag Tranås
Manges Chark & Ost AB
28 sökningar
5,7 mkr
+1,1 %0,5 %
−1,2 p.e.30,9 %
+2,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 727 | 5 666 | 5 341 | 4 831 | 2 635 |
| Rörelseresultat | 28 | 95 | 318 | 434 | 546 |
| Årets resultat | −7 | 33 | 51 | 252 | 433 |
| Eget kapital | 537 | 544 | 636 | 710 | 458 |
| Balansomslutning | 1 739 | 1 890 | 2 121 | 2 212 | 995 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 727 | 5 666 | 5 341 | 4 831 | 2 635 |
| Personalkostnader | 878 | 875 | 669 | 353 | 18 |
| Av- och nedskrivningar | 134 | 148 | 151 | 157 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 621 | 539 | 460 | 500 | 170 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 066 | −4 009 | −3 743 | −3 387 | −1 875 |
| Rörelseresultat | 28 | 95 | 318 | 434 | 546 |
| Räntekostnader | 35 | 54 | 63 | 24 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 42 | 255 | 410 | 546 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −190 | −90 | 0 |
| Skatt | 0 | 9 | 14 | 68 | 113 |
| Årets resultat | −7 | 33 | 51 | 252 | 433 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 020 | 1 154 | 1 302 | 1 418 | 588 |
| Varulager | 22 | 19 | 18 | 10 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 41 | 109 | 17 | 28 |
| Kassa och bank | 589 | 676 | 692 | 767 | 353 |
| Omsättningstillgångar | 719 | 736 | 819 | 794 | 407 |
| Summa tillgångar | 1 739 | 1 890 | 2 121 | 2 212 | 995 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 519 | 486 | 560 | 433 | 0 |
| Eget kapital | 537 | 544 | 636 | 710 | 458 |
| Justerat eget kapital | 926 | 933 | 1 025 | 948 | 625 |
| Obeskattade reserver | 490 | 490 | 490 | 300 | 210 |
| Långfristiga skulder | 465 | 595 | 725 | 855 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 247 | 261 | 270 | 347 | 327 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 739 | 1 890 | 2 121 | 2 212 | 995 |
| Ställda säkerheter | 1 007 | 1 133 | 1 274 | 1 418 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 169 granskade bolag ligger Manges Chark & Ost AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 5,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,5 procent, och soliditeten var god — 30,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Tranås.
Föremålet för bolagets verksamhet är torghandel med chark och ost samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Karlsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Melker Torstensson (f. 2000) Styrelsesuppleant
- Albin Torstensson (f. 1994) Styrelsesuppleant
- Oscar Landsjö (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-05-07 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med kött och charkuterier (SNI 47220) |
| Adress | Januarigatan 24, 573 38, Tranås Besök: Januarigatan 24, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-9786355 |