Aktiebolag Vara
Manfreds Garage AB
137 sökningar
Omsättning 2025
45 tkr
−66,7 %Rörelsemarginal
-153,3 %
−97,8 p.e.Soliditet
89,3 %
+24,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45 | 135 | 533 | 1 428 | 1 612 | 2 485 | 3 085 | 3 381 |
| Rörelseresultat | −69 | −75 | −78 | −103 | 83 | −33 | −86 | −35 |
| Årets resultat | −69 | −74 | −78 | −105 | 37 | −103 | −125 | −5 |
| Eget kapital | 50 | 49 | 78 | 55 | 491 | 453 | 556 | 681 |
| Balansomslutning | 56 | 76 | 98 | 223 | 583 | 5 806 | 5 823 | 6 280 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 45 | 135 | 533 | 1 428 | 1 612 | 2 485 | 3 085 | 3 381 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 54 | 136 | 358 | 466 | 466 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 20 | 20 | 153 | 151 | 131 |
| Övriga externa kostnader | 108 | 93 | 140 | 219 | 320 | 470 | 419 | 498 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 | −117 | −471 | −1 238 | −1 053 | −1 537 | −2 135 | −2 321 |
| Rörelseresultat | −69 | −75 | −78 | −103 | 83 | −33 | −86 | −35 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 3 | 46 | 70 | 59 | 60 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −74 | −78 | −105 | 37 | −103 | −145 | −95 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 90 |
| Årets resultat | −69 | −74 | −78 | −105 | 37 | −103 | −125 | −5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 20 | 40 | 5 333 | 5 485 | 5 526 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 79 | 93 | 208 | 146 | 553 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 41 | 59 | 120 | 61 | 265 | 191 | 192 |
| Kassa och bank | 28 | 35 | 39 | 4 | 389 | 0 | 0 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 56 | 76 | 98 | 203 | 543 | 473 | 337 | 753 |
| Summa tillgångar | 56 | 76 | 98 | 223 | 583 | 5 806 | 5 823 | 6 280 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 69 | 28 | 6 | 40 | 404 | 506 | 631 | 636 |
| Eget kapital | 50 | 49 | 78 | 55 | 491 | 453 | 556 | 681 |
| Justerat eget kapital | 50 | 49 | 78 | 55 | 491 | 453 | 556 | 697 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 12 | 117 | 0 | 2 657 | 2 676 | 5 255 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 27 | 8 | 51 | 92 | 2 696 | 2 591 | 324 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 | 76 | 98 | 223 | 583 | 5 806 | 5 823 | 6 280 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 300 | 3 490 | 3 490 | 3 490 |
| Ansvarsförbindelser | 286 | 215 | 170 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 412 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Manfreds Garage AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 45 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -153,3 procent, och soliditeten var hög — 89,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 67 procent. Sätet finns i Vara.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva import, försäljning och reparation av fordon och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Manfred Borg (f. 1968) Styrelseledamot
- Mona Ingegerd Borg (f. 1945) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-02 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | Storegården 30, 534 91, Vara Besök: Önum Storegården 30, Vara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |