Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Malms Bilskadecenter AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Malms Bilskadecenter AB ökade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 366 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 4,4 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 36,3 procent — branschens median är 48,9 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 972 | 1 233 | 21 % | |
| Värdeförändring | +226,0 % | 49 | 1 219 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,9 % | 173 | 1 366 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 811 | 1 366 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 220 | 1 366 | 84 % |
| Soliditet | 36,3 % | 942 | 1 366 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 946 tkr | 139 | 1 366 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 131 tkr | 579 | 1 366 | 58 % |
| Nettoomsättning | 11 785 tkr | 499 | 1 366 | 63 % |
| Rörelseresultat | 524 tkr | 707 | 1 366 | 48 % |
| Antal anställda | 4 | 837 | 1 366 | 39 % |
Södermanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 480 | 1 735 | 15 % | |
| Värdeförändring | +226,0 % | 48 | 1 718 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,9 % | 339 | 1 897 | 82 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 970 | 1 896 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 274 | 1 897 | 86 % |
| Soliditet | 36,3 % | 1 207 | 1 896 | 36 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 946 tkr | 449 | 1 897 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | 131 tkr | 770 | 1 897 | 59 % |
| Nettoomsättning | 11 785 tkr | 1 067 | 1 897 | 44 % |
| Rörelseresultat | 524 tkr | 1 036 | 1 897 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 1 355 | 1 897 | 29 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 749 | 78 286 | 13 % | |
| Värdeförändring | +226,0 % | 2 254 | 77 169 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,9 % | 16 682 | 87 562 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 47 137 | 87 475 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 % | 13 515 | 87 581 | 85 % |
| Soliditet | 36,3 % | 56 044 | 87 381 | 36 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 946 tkr | 23 866 | 87 582 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | 131 tkr | 38 946 | 87 582 | 56 % |
| Nettoomsättning | 11 785 tkr | 53 331 | 87 582 | 39 % |
| Rörelseresultat | 524 tkr | 51 468 | 87 582 | 41 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .