Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Malmö Logistics Centre AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Malmö Logistics Centre AB minskade omsättningen med 16 procent senaste året. Medianen bland branschens 213 jämförbara bolag är -1 procent.
Rörelsemarginalen är 8,4 procent, mot branschmedianens 3,1 procent.
Soliditeten ligger på 87,5 procent — branschens median är 39,0 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 15.
Branschen: Logistikverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 124 | 171 | 27 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 117 | 169 | 31 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,1 % | 177 | 213 | 17 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 33 | 212 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 81 | 213 | 62 % |
| Soliditet | 87,5 % | 3 | 212 | 99 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 468 tkr | 176 | 213 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 110 | 213 | 48 % |
| Nettoomsättning | 4 405 tkr | 208 | 213 | 2 % |
| Rörelseresultat | 371 tkr | 154 | 213 | 28 % |
| Antal anställda | 3 | 202 | 213 | 5 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 366 | 9 259 | 42 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 6 107 | 9 142 | 33 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,1 % | 9 320 | 10 556 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 3 602 | 10 543 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 4 122 | 10 557 | 61 % |
| Soliditet | 87,5 % | 373 | 10 531 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 468 tkr | 7 053 | 10 557 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 4 714 | 10 557 | 55 % |
| Nettoomsättning | 4 405 tkr | 9 863 | 10 557 | 7 % |
| Rörelseresultat | 371 tkr | 6 610 | 10 557 | 37 % |
| Antal anställda | 3 | 9 182 | 10 557 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 46 173 | 78 068 | 41 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 51 274 | 76 955 | 33 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,1 % | 76 870 | 87 561 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 31 061 | 87 479 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,8 % | 34 991 | 87 581 | 60 % |
| Soliditet | 87,5 % | 2 659 | 87 385 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 468 tkr | 58 662 | 87 582 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 124 tkr | 40 149 | 87 582 | 54 % |
| Nettoomsättning | 4 405 tkr | 82 058 | 87 582 | 6 % |
| Rörelseresultat | 371 tkr | 56 178 | 87 582 | 36 % |
| Antal anställda | 3 | 76 675 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .