Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Malmö Låstjänst AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Malmö Låstjänst AB minskade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 212 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är −5,3 procent, mot branschmedianens 3,5 procent.
Soliditeten ligger på 58,0 procent — branschens median är 53,8 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Detaljhandel med järn- och VVS-varor
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 175 | 198 | 12 % | |
| Värdeförändring | −39,0 % | 188 | 196 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,0 % | 188 | 212 | 11 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 191 | 212 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 155 | 212 | 27 % |
| Soliditet | 58,0 % | 94 | 212 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 263 tkr | 154 | 212 | 27 % |
| Rörelseresultat per anställd | −120 tkr | 189 | 212 | 11 % |
| Nettoomsättning | 9 052 tkr | 180 | 212 | 15 % |
| Rörelseresultat | −482 tkr | 181 | 212 | 15 % |
| Antal anställda | 4 | 154 | 212 | 27 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 464 | 9 285 | 20 % | |
| Värdeförändring | −39,0 % | 8 325 | 9 167 | 9 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,0 % | 9 112 | 10 556 | 14 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 9 576 | 10 543 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 8 059 | 10 557 | 24 % |
| Soliditet | 58,0 % | 3 439 | 10 530 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 263 tkr | 4 267 | 10 557 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | −120 tkr | 9 699 | 10 557 | 8 % |
| Nettoomsättning | 9 052 tkr | 7 465 | 10 557 | 29 % |
| Rörelseresultat | −482 tkr | 9 328 | 10 557 | 12 % |
| Antal anställda | 4 | 7 952 | 10 557 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 63 457 | 78 296 | 19 % | |
| Värdeförändring | −39,0 % | 70 131 | 77 179 | 9 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,0 % | 75 119 | 87 570 | 14 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | 79 279 | 87 488 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 67 044 | 87 590 | 23 % |
| Soliditet | 58,0 % | 28 342 | 87 388 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 263 tkr | 34 389 | 87 591 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | −120 tkr | 80 447 | 87 591 | 8 % |
| Nettoomsättning | 9 052 tkr | 61 828 | 87 591 | 29 % |
| Rörelseresultat | −482 tkr | 77 242 | 87 591 | 12 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .