Aktiebolag Malmö
Malmö Kräm och Hudvårdsstudio AB
122 sökningar
Hitta dina nästa kunder bland Sveriges alla företag →
3,7 mkr
+6,6 %1,9 %
−5,6 p.e.63,9 %
−4,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 746 | 3 515 | 3 405 | 2 789 | 2 555 |
| Rörelseresultat | 71 | 263 | 318 | 142 | 245 |
| Årets resultat | 71 | 216 | 191 | 122 | 161 |
| Eget kapital | 1 030 | 1 023 | 857 | 717 | 645 |
| Balansomslutning | 1 736 | 1 683 | 1 566 | 1 455 | 1 539 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 746 | 3 515 | 3 405 | 2 789 | 2 555 |
| Personalkostnader | 1 229 | 1 220 | 1 157 | 985 | 534 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 54 | 80 | 67 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 936 | 895 | 681 | 590 | 580 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 470 | −1 083 | −1 169 | −1 005 | −1 124 |
| Rörelseresultat | 71 | 263 | 318 | 142 | 245 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 37 | 25 | 24 | 19 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | 35 | 239 | 295 | 122 | 223 |
| Bokslutsdispositioner | 62 | 40 | −50 | 35 | −17 |
| Skatt | 26 | 63 | 54 | 36 | 45 |
| Årets resultat | 71 | 216 | 191 | 122 | 161 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 259 | 257 | 311 | 325 | 392 |
| Varulager | 1 303 | 1 261 | 1 062 | 806 | 735 |
| Kortfristiga fordringar | 174 | 164 | 156 | 57 | 95 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 37 | 267 | 317 |
| Omsättningstillgångar | 1 477 | 1 426 | 1 255 | 1 130 | 1 147 |
| Summa tillgångar | 1 736 | 1 683 | 1 566 | 1 455 | 1 539 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 909 | 757 | 616 | 545 | 434 |
| Eget kapital | 1 030 | 1 023 | 857 | 717 | 645 |
| Justerat eget kapital | 1 109 | 1 152 | 1 017 | 838 | 793 |
| Obeskattade reserver | 100 | 162 | 202 | 152 | 187 |
| Långfristiga skulder | 175 | 195 | 215 | 302 | 379 |
| Kortfristiga skulder | 431 | 303 | 292 | 284 | 328 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 736 | 1 683 | 1 566 | 1 455 | 1 539 |
| Ställda säkerheter | 515 | 515 | 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Malmö Kräm och Hudvårdsstudio AB 3,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 641 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 63,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva hudvård, skönhetsbehandling, make-up, massage, medicinsk behandling och försäljning av produkter för detta samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sofia Ekman (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Terese Paulsson (f. 1981) Styrelseledamot
- Barbro Paulsson (f. 1951) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Malmö Kräm och Hudvårdsstudio AB (556894-2469) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Själbodgatan 2 A, 211 35, Malmö Besök: Själbodgatan 2 A, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |