Aktiebolag Gällivare
Malmgruppen Fastigheter AB
49 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
+13,1 %Rörelsemarginal
38,8 %
−4,4 p.e.Soliditet
14,0 %
+3,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 864 | 2 532 | 2 232 | 1 854 | 1 655 |
| Rörelseresultat | 1 111 | 1 094 | 865 | 308 | 339 |
| Årets resultat | 449 | 520 | 406 | 43 | 43 |
| Eget kapital | 1 745 | 1 296 | 776 | 370 | 327 |
| Balansomslutning | 14 410 | 13 492 | 13 316 | 13 517 | 13 966 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 864 | 2 532 | 2 232 | 1 854 | 1 655 |
| Av- och nedskrivningar | 389 | 420 | 424 | 424 | 407 |
| Övriga externa kostnader | 1 586 | 1 019 | 943 | 1 122 | 922 |
| Övriga rörelseposter, netto | 222 | — | — | — | 13 |
| Rörelseresultat | 1 111 | 1 094 | 865 | 308 | 339 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 359 | 438 | 354 | 236 | 250 |
| Resultat efter finansiella poster | 752 | 656 | 512 | 72 | 89 |
| Bokslutsdispositioner | −185 | 0 | 0 | −18 | 0 |
| Skatt | 118 | 136 | 106 | 11 | 46 |
| Årets resultat | 449 | 520 | 406 | 43 | 43 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 980 | 11 245 | 11 664 | 12 088 | 12 391 |
| Kortfristiga fordringar | 902 | 580 | 427 | 783 | 888 |
| Kassa och bank | 2 528 | 1 667 | 1 225 | 646 | 687 |
| Omsättningstillgångar | 3 430 | 2 247 | 1 652 | 1 429 | 1 575 |
| Summa tillgångar | 14 410 | 13 492 | 13 316 | 13 517 | 13 966 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 1 096 | 576 | 170 | 127 | 84 |
| Eget kapital | 1 745 | 1 296 | 776 | 370 | 327 |
| Justerat eget kapital | 2 017 | 1 421 | 901 | 495 | 437 |
| Obeskattade reserver | 342 | 157 | 157 | 157 | 139 |
| Långfristiga skulder | 10 688 | 10 984 | 11 408 | 11 831 | 12 605 |
| Kortfristiga skulder | 1 635 | 1 055 | 975 | 1 159 | 895 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 410 | 13 492 | 13 316 | 13 517 | 13 966 |
| Ställda säkerheter | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 9 550 | 10 000 |
Verksamhet
Malmgruppen Fastigheter AB omsatte 2,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 38,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 14,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget hör hemma i Gällivare.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tony Ömalm (f. 1967) Styrelseledamot
- Marlene Rannestam (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ulf Thomas Taavo (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Malmgruppen Holding AB (556690-9254) |
|---|---|
| Koncernmoder | Malmgruppen Holding AB (556690-9254) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-10 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Vallmovägen, 86, 982 35, Gällivare Besök: Vallmovägen 86, Gällivare |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |