Aktiebolag Halmstad
Malmbergs Konsult i Halmstad AB
38 sökningar
1,1 mkr
+17,8 %-29,6 %
−8,9 p.e.95,5 %
+1,7 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 120 | 951 | 914 | 683 |
| Rörelseresultat | −331 | −196 | −279 | −150 |
| Årets resultat | 1 627 | 825 | 173 | 1 198 |
| Eget kapital | 2 978 | 1 701 | 1 136 | 1 223 |
| Balansomslutning | 3 118 | 1 813 | 1 284 | 1 375 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 120 | 951 | 914 | 683 |
| Personalkostnader | 1 041 | 880 | 910 | 635 |
| Övriga externa kostnader | 410 | 267 | 282 | 199 |
| Rörelseresultat | −331 | −196 | −279 | −150 |
| Ränteintäkter | 16 | 27 | 4 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 627 | 825 | 173 | 1 198 |
| Årets resultat | 1 627 | 825 | 173 | 1 198 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 167 | 1 385 | 440 | 480 |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 103 | 160 | 203 |
| Kassa och bank | 806 | 325 | 684 | 692 |
| Omsättningstillgångar | 950 | 428 | 844 | 895 |
| Summa tillgångar | 3 118 | 1 813 | 1 284 | 1 375 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 326 | 851 | 938 | 0 |
| Eget kapital | 2 978 | 1 701 | 1 136 | 1 223 |
| Justerat eget kapital | 2 978 | 1 701 | 1 136 | 1 223 |
| Kortfristiga skulder | 140 | 112 | 148 | 152 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 118 | 1 813 | 1 284 | 1 375 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Malmbergs Konsult i Halmstad AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -29,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 95,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Halmstad.
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäljning, personaluthyrning inom sälj, racketsportsintruktion, flyg och flyginstruktion samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mats Malmberg (f. 1966) Styrelseledamot
- Maria Malmberg (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Hamiltons väg 17, 302 92, Halmstad Besök: Hamiltons Väg 17, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |