Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Malko i Södertälje AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Malko i Södertälje AB ökade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 2,4 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 4,9 procent — branschens median är 42,3 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 519 | 4 677 | 3 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 4 256 | 4 570 | 7 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,6 % | 1 085 | 5 658 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 3 814 | 5 656 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | −68,7 % | 5 344 | 5 658 | 6 % |
| Soliditet | 4,9 % | 5 514 | 5 647 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 982 tkr | 4 616 | 5 658 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 24 tkr | 3 940 | 5 658 | 30 % |
| Nettoomsättning | 5 894 tkr | 4 014 | 5 658 | 29 % |
| Rörelseresultat | 143 tkr | 3 984 | 5 658 | 30 % |
| Antal anställda | 6 | 2 896 | 5 658 | 49 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 18 939 | 19 186 | 1 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 17 372 | 18 838 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,6 % | 7 191 | 24 714 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 15 578 | 24 682 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | −68,7 % | 23 063 | 24 722 | 7 % |
| Soliditet | 4,9 % | 23 821 | 24 705 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 982 tkr | 21 413 | 24 723 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 24 tkr | 17 020 | 24 723 | 31 % |
| Nettoomsättning | 5 894 tkr | 21 393 | 24 723 | 13 % |
| Rörelseresultat | 143 tkr | 17 507 | 24 723 | 29 % |
| Antal anställda | 6 | 15 398 | 24 723 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 69 375 | 70 189 | 1 % | |
| Värdeförändring | −47,0 % | 64 676 | 69 145 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,6 % | 23 560 | 87 530 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 57 369 | 87 448 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | −68,7 % | 83 405 | 87 549 | 5 % |
| Soliditet | 4,9 % | 84 861 | 87 505 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 982 tkr | 77 680 | 87 550 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 24 tkr | 62 887 | 87 550 | 28 % |
| Nettoomsättning | 5 894 tkr | 74 780 | 87 550 | 15 % |
| Rörelseresultat | 143 tkr | 64 174 | 87 550 | 27 % |
| Antal anställda | 6 | 51 162 | 87 550 | 42 % |