Aktiebolag Malmö
Måleritjänst Sverige AB
48 sökningar
Omsättning 2025
12 mkr
−36,4 %Rörelsemarginal
-5,4 %
−5,8 p.e.Soliditet
39,8 %
−0,0 p.e.Anställda
11
−47,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 022 | 18 888 | 16 057 | 19 292 | 11 394 |
| Rörelseresultat | −652 | 62 | −276 | 1 811 | 2 096 |
| Årets resultat | −85 | 20 | 36 | 1 058 | 1 275 |
| Eget kapital | 2 142 | 2 226 | 2 206 | 2 170 | 1 300 |
| Balansomslutning | 5 387 | 6 789 | 6 952 | 7 979 | 4 632 |
| Anställda | 11 | 21 | 15 | 8 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 022 | 18 888 | 16 057 | 19 292 | 11 394 |
| Personalkostnader | 7 213 | 10 526 | 9 445 | 6 908 | 2 746 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 37 | 26 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 412 | 1 942 | 1 248 | 2 347 | 1 021 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 021 | −6 321 | −5 614 | −8 217 | −5 531 |
| Rörelseresultat | −652 | 62 | −276 | 1 811 | 2 096 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 33 | 18 | 13 | 5 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −685 | 46 | −286 | 1 806 | 2 107 |
| Bokslutsdispositioner | 600 | 10 | 352 | −462 | −500 |
| Skatt | 0 | 37 | 29 | 286 | 333 |
| Årets resultat | −85 | 20 | 36 | 1 058 | 1 275 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 | 44 | 68 | 61 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 611 | 5 386 | 5 590 | 6 223 | 4 164 |
| Kassa och bank | 761 | 1 359 | 1 294 | 1 695 | 468 |
| Omsättningstillgångar | 5 372 | 6 746 | 6 884 | 7 918 | 4 632 |
| Summa tillgångar | 5 387 | 6 789 | 6 952 | 7 979 | 4 632 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 202 | 2 181 | 2 145 | 1 087 | 0 |
| Eget kapital | 2 142 | 2 226 | 2 206 | 2 170 | 1 300 |
| Justerat eget kapital | 2 142 | 2 702 | 2 690 | 2 934 | 1 697 |
| Obeskattade reserver | 0 | 600 | 610 | 962 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 3 245 | 3 963 | 4 136 | 4 847 | 2 832 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 387 | 6 789 | 6 952 | 7 979 | 4 632 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Måleritjänst Sverige AB 12 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -5,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 39,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra måleriarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Andreas Persson (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Stefan Carlsson (f. 1960) Styrelseledamot
- Joakim Persson (f. 1979) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Veronica Blom (f. 1974) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Sydsverige Holding AB (559120-1735) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sydsverige Holding AB (559120-1735) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-01-18 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Sporregatan 17, 213 77, Malmö Besök: Sporregatan 17, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |