starkabolag.se

Aktiebolag Sundsvall

Måleritjänst i Sundsvall AB

117 sökningar

Omsättning 2026

840 tkr

−27,6 %
Rörelsemarginal

-4,6 %

−18,3 p.e.
Soliditet

92,7 %

+9,4 p.e.
Anställda

0

−100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Omsättning8401 1602 5882 7902 953
Rörelseresultat−39159216195114
Årets resultat3413615915387
Eget kapital423389753744590
Balansomslutning5666651 0931 3991 283
Anställda01233
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Nettoomsättning8401 1602 5882 7902 953
Personalkostnader3103041 1051 4081 638
Av- och nedskrivningar0224242
Övriga externa kostnader233251425409424
Övriga rörelseposter, netto−336−444−840−736−735
Rörelseresultat−39159216195114
Ränteintäkter31515——
Räntekostnader01100
Resultat efter finansiella poster−36173230195114
Bokslutsdispositioner800−280−3
Skatt1137434223
Årets resultat3413615915387

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Anläggningstillgångar0134137139182
Kortfristiga fordringar8780223425366
Kassa och bank479451733835735
Omsättningstillgångar5665319561 2591 101
Summa tillgångar5666651 0931 3991 283
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat339203544541453
Eget kapital423389753744590
Justerat eget kapital525554918887733
Obeskattade reserver128208208180180
Långfristiga skulder11162129
Kortfristiga skulder1467131413384
Summa eget kapital och skulder5666651 0931 3991 283

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte Måleritjänst i Sundsvall AB 840 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -4,6 procent, och soliditeten var hög — 92,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 28 procent. Bolaget hör hemma i Sundsvall.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet, övrigt fastighetsunderhåll och ställningsbygge, samt bedriva försäljning av produkter inom ovan nämnda verksamhetsområde. Köp och försäljning av fast egendom.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Måleritjänst i Sundsvall AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Måleritjänst i Sundsvall AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Måleritjänst i Sundsvall AB (556864-3430)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-09-13
Bransch Måleriarbeten (SNI 43341)
Adress
Sörvigge 121, 864 95, Stöde
Besök: Sörvigge 121, Stöde
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad