Aktiebolag Staffanstorp
Måleritjänst i hjärup AB
25 sökningar
323 tkr
−51,5 %20,4 %
−70,4 p.e.77,3 %
+77,3 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 323 | 666 | 3 | 119 |
| Rörelseresultat | 66 | 605 | −31 | 66 |
| Årets resultat | 47 | 605 | −31 | 52 |
| Eget kapital | 552 | 0 | 21 | 102 |
| Balansomslutning | 714 | 668 | 95 | 116 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 323 | 666 | 3 | 119 |
| Personalkostnader | 10 | 2 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 0 | 31 | 52 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 | −59 | −3 | −1 |
| Rörelseresultat | 66 | 605 | −31 | 66 |
| Resultat efter finansiella poster | 66 | 605 | −31 | 66 |
| Skatt | 19 | 0 | 0 | 14 |
| Årets resultat | 47 | 605 | −31 | 52 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 43 | 10 | 15 | 6 |
| Kassa och bank | 671 | 658 | 80 | 110 |
| Omsättningstillgångar | 714 | 668 | 95 | 116 |
| Summa tillgångar | 714 | 668 | 95 | 116 |
| Aktiekapital | 25 | 0 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 481 | 0 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 552 | 0 | 21 | 102 |
| Justerat eget kapital | 552 | 0 | 21 | 102 |
| Långfristiga skulder | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 112 | 12 | 74 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 714 | 668 | 95 | 116 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Måleritjänst i hjärup AB över mittlinjen sett till omsättning, med 323 tusen kronor för räkenskapsåret 2023. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,4 procent, och soliditeten var hög — 77,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 52 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Staffanstorp.
Företaget skall skall bedridva verksamhet inom Målning och tapetsering.
Styrelse & ledning
- Andreas Fogelberg (f. 1990) Styrelseledamot
- Malin Fogelberg (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-02 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Hansavägen 13, 245 65, Hjärup Besök: Hansavägen 13, Hjärup |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |