Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Målerispectra AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Målerispectra AB minskade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 762 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 1,8 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 50,5 procent — branschens median är 47,1 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 403 | 709 | 43 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 393 | 702 | 44 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,6 % | 589 | 762 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 541 | 762 | 29 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 530 | 762 | 30 % |
| Soliditet | 50,5 % | 339 | 761 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 217 tkr | 388 | 762 | 49 % |
| Rörelseresultat per anställd | 22 tkr | 535 | 762 | 30 % |
| Nettoomsättning | 13 383 tkr | 295 | 762 | 61 % |
| Rörelseresultat | 242 tkr | 497 | 762 | 35 % |
| Antal anställda | 11 | 256 | 762 | 66 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 327 | 3 150 | 26 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 1 938 | 3 115 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,6 % | 2 751 | 3 413 | 19 % |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 2 429 | 3 414 | 29 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 2 013 | 3 415 | 41 % |
| Soliditet | 50,5 % | 1 551 | 3 403 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 217 tkr | 2 899 | 3 415 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 22 tkr | 2 558 | 3 415 | 25 % |
| Nettoomsättning | 13 383 tkr | 2 047 | 3 415 | 40 % |
| Rörelseresultat | 242 tkr | 2 427 | 3 415 | 29 % |
| Antal anställda | 11 | 1 249 | 3 415 | 63 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 54 127 | 78 068 | 31 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 50 394 | 76 955 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,6 % | 70 369 | 87 561 | 20 % |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 60 640 | 87 479 | 31 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 53 472 | 87 581 | 39 % |
| Soliditet | 50,5 % | 37 834 | 87 385 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 217 tkr | 68 936 | 87 582 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 22 tkr | 63 406 | 87 582 | 28 % |
| Nettoomsättning | 13 383 tkr | 49 403 | 87 582 | 44 % |
| Rörelseresultat | 242 tkr | 60 560 | 87 582 | 31 % |
| Antal anställda | 11 | 31 606 | 87 582 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .