Aktiebolag Södertälje
Målerikraft i Södertälje AB
103 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−8,0 %Rörelsemarginal
8,9 %
+5,3 p.e.Soliditet
93,9 %
+2,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 135 | 1 234 | 1 201 | 1 073 | 852 | 1 651 | 1 611 |
| Rörelseresultat | 101 | 44 | 117 | 108 | −263 | 266 | 100 |
| Årets resultat | 81 | 37 | 112 | 108 | −215 | 188 | 100 |
| Eget kapital | 597 | 516 | 479 | 367 | 259 | 475 | 287 |
| Balansomslutning | 636 | 564 | 540 | 425 | 294 | 644 | 402 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 135 | 1 234 | 1 201 | 1 073 | 852 | 1 651 | 1 611 |
| Personalkostnader | 710 | 680 | 726 | 651 | 810 | 1 159 | 1 197 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 7 | 4 | 4 | 3 | 2 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 144 | 246 | 147 | 131 | 156 | 177 | 185 |
| Övriga rörelseposter, netto | −176 | −257 | −207 | −179 | −146 | −47 | −126 |
| Rörelseresultat | 101 | 44 | 117 | 108 | −263 | 266 | 100 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 102 | 46 | 117 | 108 | −263 | 266 | 100 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | −47 | 0 |
| Skatt | 21 | 9 | 5 | 0 | 0 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 81 | 37 | 112 | 108 | −215 | 188 | 100 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 16 | 3 | 6 | 10 | 4 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 235 | 140 | 145 | 261 | 147 | 155 | 118 |
| Kassa och bank | 389 | 408 | 392 | 158 | 138 | 485 | 277 |
| Omsättningstillgångar | 624 | 548 | 538 | 419 | 285 | 640 | 395 |
| Summa tillgångar | 636 | 564 | 540 | 425 | 294 | 644 | 402 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 396 | 359 | 247 | 139 | 354 | 167 | 67 |
| Eget kapital | 597 | 516 | 479 | 367 | 259 | 475 | 287 |
| Justerat eget kapital | 597 | 516 | 479 | 367 | 259 | 512 | 287 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 48 | 61 | 58 | 35 | 122 | 115 |
| Summa eget kapital och skulder | 636 | 564 | 540 | 425 | 294 | 644 | 402 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger Målerikraft i Södertälje AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 93,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, snickeri, lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Esa Tuominen (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Esa Tuominen (f. 1964) Styrelseledamot
- Monica Tuominen (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-03-12 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Dovhjortsvägen 21, 153 96, Mölnbo Besök: Dovhjortsvägen 21, Mölnbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-3529803 |