Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Målerifirma Bernhard Palm Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Målerifirma Bernhard Palm Aktiebolag minskade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 761 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 1,5 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 40,6 procent — branschens median är 40,3 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −17,7 % | 671 | 761 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 550 | 761 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 519 | 761 | 32 % |
| Soliditet | 40,6 % | 378 | 760 | 50 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 038 tkr | 552 | 761 | 27 % |
| Rörelseresultat per anställd | 16 tkr | 558 | 761 | 27 % |
| Nettoomsättning | 4 152 tkr | 689 | 761 | 9 % |
| Rörelseresultat | 62 tkr | 587 | 761 | 23 % |
| Antal anställda | 4 | 586 | 761 | 23 % |
Östergötlands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −17,7 % | 3 023 | 3 363 | 10 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 2 447 | 3 360 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 2 130 | 3 364 | 37 % |
| Soliditet | 40,6 % | 1 512 | 3 364 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 038 tkr | 2 898 | 3 364 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | 16 tkr | 2 559 | 3 364 | 24 % |
| Nettoomsättning | 4 152 tkr | 3 196 | 3 364 | 5 % |
| Rörelseresultat | 62 tkr | 2 646 | 3 364 | 21 % |
| Antal anställda | 4 | 2 565 | 3 364 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −17,7 % | 77 903 | 87 544 | 11 % |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 62 226 | 87 457 | 29 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 53 675 | 87 563 | 39 % |
| Soliditet | 40,6 % | 40 700 | 87 519 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 038 tkr | 75 800 | 87 564 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 16 tkr | 65 273 | 87 564 | 25 % |
| Nettoomsättning | 4 152 tkr | 83 231 | 87 564 | 5 % |
| Rörelseresultat | 62 tkr | 67 306 | 87 564 | 23 % |
| Antal anställda | 4 | 66 456 | 87 564 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .