starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Malavista AB

95 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+27,4 %
Rörelsemarginal

10,4 %

+27,6 p.e.
Soliditet

44,9 %

+18,1 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-052024-052023-052022-052021-05
Omsättning2 2211 7431 9662 0862 277
Rörelseresultat232−299−1464504
Årets resultat234−284−1443394
Eget kapital490256540684881
Balansomslutning1 0929911 0171 3891 368
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-052024-052023-052022-052021-05
Nettoomsättning2 2211 7431 9662 0862 277
Personalkostnader1 2051 5061 4901 5451 278
Av- och nedskrivningar3300339
Övriga externa kostnader751537622472496
Övriga rörelseposter, netto———−32—
Rörelseresultat232−299−1464504
Ränteintäkter2152——
Räntekostnader00001
Resultat efter finansiella poster234−284−1444503
Skatt0001109
Årets resultat234−284−1443394

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-052024-052023-052022-052021-05
Anläggningstillgångar13116316312137
Kortfristiga fordringar37878632533291
Kassa och bank583425299361 241
Omsättningstillgångar9628288541 2671 331
Summa tillgångar1 0929911 0171 3891 368
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat206490634631437
Eget kapital490256540684881
Justerat eget kapital490266550694891
Obeskattade reserver012121212
Långfristiga skulder0385185185185
Kortfristiga skulder602338280508290
Summa eget kapital och skulder1 0929911 0171 3891 368

Verksamhet

Malavista AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 604 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 44,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 27 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att producera och distribuera TV, dokumentärfilm, beställningsfilm, kort- och långfilm, bild och text.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Malavista AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Malavista AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Malavista AB (556940-3669)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Malavista AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2013-08-27
Bransch Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110)
Adress
Ulricehamnsvägen 20 Lgh 201, 121 39, Johanneshov
Besök: Ulricehamnsvägen 20 LGH 201, Johanneshov
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad