Aktiebolag Laholm
Målarn Olsson AB
34 sökningar
1,3 mkr
+6,1 %20,4 %
+5,2 p.e.65,7 %
−19,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 307 | 1 232 | 1 203 | 1 093 | 1 433 |
| Rörelseresultat | 266 | 187 | 182 | 169 | 346 |
| Årets resultat | 210 | 149 | 144 | 133 | 269 |
| Eget kapital | 280 | 270 | 271 | 277 | 294 |
| Balansomslutning | 426 | 316 | 314 | 385 | 407 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 307 | 1 232 | 1 203 | 1 093 | 1 433 |
| Personalkostnader | 647 | 645 | 689 | 611 | 664 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 17 | 17 | 17 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 158 | 164 | 149 | 147 | 239 |
| Övriga rörelseposter, netto | −222 | −219 | −166 | −149 | −160 |
| Rörelseresultat | 266 | 187 | 182 | 169 | 346 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 265 | 188 | 183 | 167 | 343 |
| Skatt | 55 | 39 | 39 | 35 | 74 |
| Årets resultat | 210 | 149 | 144 | 133 | 269 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 125 | 10 | 27 | 44 | 61 |
| Kortfristiga fordringar | 110 | 72 | 79 | 114 | 89 |
| Kassa och bank | 191 | 234 | 208 | 227 | 257 |
| Omsättningstillgångar | 302 | 307 | 287 | 341 | 347 |
| Summa tillgångar | 426 | 316 | 314 | 385 | 407 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 45 | 96 | 102 | 119 | 0 |
| Eget kapital | 280 | 270 | 271 | 277 | 294 |
| Justerat eget kapital | 280 | 270 | 271 | 277 | 294 |
| Långfristiga skulder | 81 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 65 | 46 | 43 | 108 | 96 |
| Summa eget kapital och skulder | 426 | 316 | 314 | 385 | 407 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger Målarn Olsson AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 20,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Laholm.
Hantverksföretag som kommer erbjuda målningstjänster. Både invändigt som utvändigt. Vi kommer att erbjuda våra tjänster både till privatpersoner som till företag.
Styrelse & ledning
- Emil Hallström Olsson (f. 1985) Styrelseledamot
- Henrik Karlström (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-08-04 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Trastvägen 22, 312 35, Laholm Besök: Trastvägen 22, Laholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |