Aktiebolag Åstorp
Målarkalk Aktiebolag
263 sökningar
Omsättning 2025
42,8 mkr
+21,9 %Rörelsemarginal
9,2 %
+4,6 p.e.Soliditet
66,3 %
+8,8 p.e.Anställda
19
+5,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 42 813 | 35 124 | 32 499 | 32 709 | 33 222 |
| Rörelseresultat | 3 925 | 1 593 | 1 897 | 1 311 | 1 769 |
| Årets resultat | 2 768 | 929 | 1 419 | 572 | 980 |
| Eget kapital | 9 247 | 6 479 | 6 294 | 4 875 | 4 303 |
| Balansomslutning | 15 713 | 12 830 | 10 131 | 9 435 | 9 208 |
| Anställda | 19 | 18 | 15 | 15 | 16 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 813 | 35 124 | 32 499 | 32 709 | 33 222 |
| Personalkostnader | 11 527 | 11 172 | 9 547 | 9 062 | 8 542 |
| Av- och nedskrivningar | 653 | 683 | 503 | 415 | 312 |
| Övriga externa kostnader | 6 634 | 6 113 | 4 993 | 5 019 | 5 031 |
| Övriga rörelseposter, netto | −20 074 | −15 563 | −15 559 | −16 902 | −17 568 |
| Rörelseresultat | 3 925 | 1 593 | 1 897 | 1 311 | 1 769 |
| Ränteintäkter | 18 | 12 | 7 | — | — |
| Räntekostnader | 72 | 70 | 74 | 33 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 871 | 1 535 | 1 830 | 1 278 | 1 745 |
| Bokslutsdispositioner | −345 | −631 | 0 | −50 | 322 |
| Koncernbidrag | 0 | 200 | 0 | −500 | −800 |
| Skatt | 758 | 175 | 411 | 156 | 287 |
| Årets resultat | 2 768 | 929 | 1 419 | 572 | 980 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 738 | 3 021 | 2 100 | 1 863 | 1 252 |
| Varulager | 4 850 | 5 908 | 5 139 | 4 222 | 4 455 |
| Kortfristiga fordringar | 3 093 | 2 747 | 1 656 | 2 477 | 1 530 |
| Kassa och bank | 5 032 | 1 154 | 1 236 | 873 | 1 971 |
| Omsättningstillgångar | 12 975 | 9 809 | 8 032 | 7 573 | 7 957 |
| Summa tillgångar | 15 713 | 12 830 | 10 131 | 9 435 | 9 208 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 6 239 | 5 310 | 4 635 | 4 063 | 3 083 |
| Eget kapital | 9 247 | 6 479 | 6 294 | 4 875 | 4 303 |
| Justerat eget kapital | 10 412 | 7 370 | 6 684 | 5 265 | 4 653 |
| Obeskattade reserver | 1 467 | 1 122 | 491 | 491 | 441 |
| Långfristiga skulder | 0 | 379 | 0 | 0 | 42 |
| Kortfristiga skulder | 4 999 | 4 850 | 3 346 | 4 069 | 4 422 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 713 | 12 830 | 10 131 | 9 435 | 9 208 |
| Ställda säkerheter | 4 550 | 4 500 | 4 500 | 4 500 | 4 500 |
Verksamhet
Målarkalk Aktiebolag omsatte 42,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 11,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,2 procent, och soliditeten var hög — 66,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 19 personer, med säte i Åstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av naturliga kalkbaserade fasadprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Oscar Nymberg (f. 1986) Verkställande direktör
Styrelse
- Ulf Börje Nymberg (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Pamela Nymberg (f. 1983) Styrelseledamot
- Oscar Nymberg (f. 1986) Styrelseledamot
- Birgitta Marianne Nymberg (f. 1958) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Henrik Nilsson (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1948-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m. (SNI 20300) |
| Adress | Brogårdavägen 11, 265 75, Hyllinge Besök: Brogårdavägen 11, Hyllinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 042-225018 |