Aktiebolag Surahammar
Mälarfiber AB
29 sökningar
4,3 mkr
−27,1 %4,1 %
−5,8 p.e.52,5 %
+13,4 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 314 | 5 918 | 1 509 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 178 | 588 | 452 | −6 | −4 | −1 | −8 |
| Årets resultat | 130 | 455 | 273 | −6 | −4 | −1 | −8 |
| Eget kapital | 690 | 760 | 305 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Balansomslutning | 1 315 | 1 944 | 1 150 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Anställda | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 314 | 5 918 | 1 509 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 2 030 | 2 416 | 396 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 22 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 135 | 937 | 265 | 6 | 4 | 1 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | −952 | −1 955 | −382 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 178 | 588 | 452 | −6 | −4 | −1 | −8 |
| Räntekostnader | 8 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 170 | 583 | 452 | −6 | −4 | −1 | −8 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −110 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 40 | 128 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 130 | 455 | 273 | −6 | −4 | −1 | −8 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 45 | 75 | 56 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 550 | 908 | 986 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 720 | 961 | 108 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 1 271 | 1 869 | 1 094 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Summa tillgångar | 1 315 | 1 944 | 1 150 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 510 | 255 | −18 | −12 | −8 | −7 | 0 |
| Eget kapital | 690 | 760 | 305 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Justerat eget kapital | 777 | 847 | 392 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Obeskattade reserver | 110 | 110 | 110 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 515 | 1 074 | 735 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 315 | 1 944 | 1 150 | 32 | 38 | 42 | 42 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 207 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mälarfiber AB i den övre halvan sett till omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,1 procent, och soliditeten var hög — 52,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 27 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Surahammar.
Bolaget skall bedriva projektering, installation och anläggning av kabel och kanalisation för fibernät och telekommunikationsutrustning, bedriva el-installationer och anläggningsentreprenader inom samma område samt därmed förenliga verksamheter.
Styrelse & ledning
- Jouni Mikkonen (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Oskar Blom (f. 1987) Styrelseledamot
- Tim Lindqvist (f. 1965) Styrelseledamot
- Kem Thippornchai (f. 1987) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-08 |
|---|---|
| Bransch | Anläggningsarbeten för telekommunikation (SNI 42222) |
| Adress | Norrbyvägen 42, 735 92, Ramnäs Besök: Norrbyvägen 42, Ramnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |