Aktiebolag Uppsala
Mälardalens Park & Mark AB
12 sökningar
1,9 mkr
+13,3 %20,2 %
−14,8 p.e.64,1 %
−5,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 947 | 1 719 | 1 253 |
| Rörelseresultat | 393 | 602 | 298 |
| Årets resultat | 297 | 467 | 234 |
| Eget kapital | 773 | 676 | 259 |
| Balansomslutning | 1 205 | 975 | 425 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 947 | 1 719 | 1 253 |
| Personalkostnader | 145 | 316 | 570 |
| Av- och nedskrivningar | 128 | 58 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 494 | 346 | 329 |
| Övriga rörelseposter, netto | −787 | −397 | −56 |
| Rörelseresultat | 393 | 602 | 298 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 17 | 12 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 376 | 590 | 297 |
| Skatt | 79 | 124 | 63 |
| Årets resultat | 297 | 467 | 234 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 454 | 230 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 53 | 177 |
| Kassa och bank | 536 | 692 | 248 |
| Omsättningstillgångar | 751 | 744 | 425 |
| Summa tillgångar | 1 205 | 975 | 425 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 451 | 184 | 0 |
| Eget kapital | 773 | 676 | 259 |
| Justerat eget kapital | 773 | 676 | 259 |
| Långfristiga skulder | 189 | 86 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 243 | 213 | 166 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 205 | 975 | 425 |
| Ställda säkerheter | 405 | 200 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 102 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mälardalens Park & Mark AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,2 procent, och soliditeten var hög — 64,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Uppsala.
Grönyteskötsel.
Styrelse & ledning
- Tommy Alsén Samuelsson (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Eriksson (f. 1982) Styrelseledamot
- Josefin Holm (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-02-09 |
|---|---|
| Bransch | Skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300) |
| Adress | Björnbärsgatan 15, 749 42, Enköping Besök: Björnbärsgatan 15, Enköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |