Aktiebolag Västerås
Mälar Kraftservice AB
59 sökningar
5,6 mkr
−55,4 %21,0 %
+17,0 p.e.64,7 %
+50,1 p.e.1
−80,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 640 | 12 659 | 19 760 | 9 144 | 9 886 | 1 875 |
| Rörelseresultat | 1 182 | 502 | 3 058 | 308 | 115 | 14 |
| Årets resultat | 1 990 | 276 | 1 808 | 223 | 77 | 11 |
| Eget kapital | 2 383 | 393 | 2 168 | 361 | 138 | 61 |
| Balansomslutning | 3 681 | 2 686 | 6 059 | 2 957 | 1 524 | 1 322 |
| Anställda | 1 | 5 | 7 | 8 | 7 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 640 | 12 659 | 19 760 | 9 144 | 9 886 | 1 875 |
| Personalkostnader | 1 072 | 3 121 | 5 754 | 5 064 | 4 647 | 428 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 50 | 43 | 42 | 21 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 740 | 2 683 | 1 893 | 1 837 | 2 105 | 294 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 611 | −6 303 | −9 012 | −1 893 | −2 998 | −1 139 |
| Rörelseresultat | 1 182 | 502 | 3 058 | 308 | 115 | 14 |
| Ränteintäkter | 3 | 36 | 8 | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 29 | 2 | 16 | 7 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 180 | 509 | 3 064 | 292 | 108 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | 1 336 | −144 | −777 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 526 | 89 | 480 | 69 | 31 | 3 |
| Årets resultat | 1 990 | 276 | 1 808 | 223 | 77 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 35 | 153 | 146 | 188 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 363 | 683 | 1 223 | 1 486 | 1 251 | 1 322 |
| Kassa och bank | 2 318 | 1 968 | 4 683 | 1 312 | 85 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 681 | 2 651 | 5 906 | 2 811 | 1 336 | 1 322 |
| Summa tillgångar | 3 681 | 2 686 | 6 059 | 2 957 | 1 524 | 1 322 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 343 | 67 | 310 | 88 | 11 | 0 |
| Eget kapital | 2 383 | 393 | 2 168 | 361 | 138 | 61 |
| Justerat eget kapital | 2 383 | 1 454 | 2 785 | 361 | 138 | 61 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 336 | 777 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 22 | 76 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 298 | 957 | 3 114 | 2 574 | 1 310 | 1 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 681 | 2 686 | 6 059 | 2 957 | 1 524 | 1 322 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 089 | 1 125 | 1 161 | 1 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 478 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mälar Kraftservice AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 21,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 55 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Bolaget ska utforma, sälja och genomföra tjänster och åtaganden inom elkraftdistributionsbranschen Det kan vara kraftmontage, installationer, tester, provning, anläggningsansvar och service på transformatorstationer, abonnent- och fördelningsstationer och ledningsnät.
Styrelse & ledning
- Per Lindman (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Dan Svensson (f. 1973) Styrelseledamot
- Thomas Tärnblom (f. 1974) Styrelseledamot
- Andreas Pettersson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | DTP Holding AB (559089-3128) |
|---|---|
| Koncernmoder | DTP Holding AB (559089-3128) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-20 |
|---|---|
| Bransch | Anläggningsarbeten för el (SNI 42221) |
| Adress | Lågspänningsgatan 7, 721 37, Västerås Besök: Lågspänningsgatan 7, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |