Aktiebolag Malå
Malå Padel AB
37 sökningar
Omsättning 2025
38 tkr
−80,7 %Rörelsemarginal
-197,4 %
Soliditet
100,0 %
0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 | 197 | 236 | 484 | 436 |
| Rörelseresultat | −75 | −120 | −54 | 196 | 407 |
| Årets resultat | −75 | −120 | −56 | 159 | 304 |
| Eget kapital | 56 | 131 | 252 | 308 | 329 |
| Balansomslutning | 56 | 131 | 293 | 433 | 620 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 | 197 | 236 | 484 | 436 |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 238 | 206 | 187 | 219 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −8 | −13 | −30 | 261 |
| Rörelseresultat | −75 | −120 | −54 | 196 | 407 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 4 | 0 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −120 | −56 | 200 | 388 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 41 | 84 |
| Årets resultat | −75 | −120 | −56 | 159 | 304 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 71 | 142 | 213 | 284 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 29 | 60 | 27 | 34 |
| Kassa och bank | 45 | 31 | 91 | 193 | 302 |
| Omsättningstillgångar | 56 | 60 | 150 | 219 | 336 |
| Summa tillgångar | 56 | 131 | 293 | 433 | 620 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 106 | 226 | 283 | 124 | 0 |
| Eget kapital | 56 | 131 | 252 | 308 | 329 |
| Justerat eget kapital | 56 | 131 | 252 | 308 | 329 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 41 | 125 | 87 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 | 131 | 293 | 433 | 620 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 852 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Malå Padel AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 38 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -197,4 procent, och soliditeten var hög — 100,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 81 procent. Sätet finns i Malå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva uthyrning av Padel-hall samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Marklund (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Lindblom (f. 1974) Styrelseledamot
- Helena Lindblom (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Marita Marklund (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119) |
| Adress | Hammargatan 7, 939 31, Malå Besök: Hammargatan 7, Malå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |