Aktiebolag Stockholm
Mai - Kai Aktiebolag
829 sökningar
Omsättning 2025
894 tkr
+114,9 %Rörelsemarginal
-136,2 %
−6,9 p.e.Soliditet
5,9 %
−0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 894 | 416 | 3 680 | 1 259 | 2 684 | 3 914 | 4 602 |
| Rörelseresultat | −1 218 | −538 | −402 | −175 | −390 | −298 | −623 |
| Årets resultat | −1 229 | −538 | −396 | 3 | −413 | −393 | −601 |
| Eget kapital | 501 | 509 | 537 | 284 | 281 | 394 | 786 |
| Balansomslutning | 8 454 | 8 491 | 8 829 | 8 825 | 8 528 | 8 660 | 9 472 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 894 | 416 | 3 680 | 1 259 | 2 684 | 3 914 | 4 602 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 19 | 15 | 15 | 15 | 16 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 1 082 | 325 | 461 | 412 | 418 | 420 | 436 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 015 | −610 | −3 606 | −1 007 | −2 641 | −3 776 | −4 781 |
| Rörelseresultat | −1 218 | −538 | −402 | −175 | −390 | −298 | −623 |
| Ränteintäkter | 15 | 35 | 59 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 25 | 35 | 53 | 150 | 60 | 139 | 144 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 229 | −538 | −396 | 3 | −413 | −398 | −609 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 |
| Årets resultat | −1 229 | −538 | −396 | 3 | −413 | −393 | −601 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 54 | 43 | 18 | 33 | 49 | 64 | 78 |
| Varulager | 4 079 | 4 218 | 4 432 | 4 164 | 4 070 | 4 132 | 5 185 |
| Kortfristiga fordringar | 4 305 | 4 190 | 4 186 | 4 526 | 4 267 | 4 241 | 4 179 |
| Kassa och bank | 16 | 40 | 193 | 102 | 142 | 223 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 8 400 | 8 448 | 8 811 | 8 792 | 8 479 | 8 596 | 9 394 |
| Summa tillgångar | 8 454 | 8 491 | 8 829 | 8 825 | 8 528 | 8 660 | 9 472 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 10 | 37 | −317 | −319 | 0 | 187 | 787 |
| Eget kapital | 501 | 509 | 537 | 284 | 281 | 394 | 786 |
| Justerat eget kapital | 501 | 509 | 537 | 284 | 281 | 394 | 790 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Långfristiga skulder | 7 453 | 7 314 | 7 679 | 7 363 | 7 518 | 7 771 | 7 978 |
| Kortfristiga skulder | 500 | 668 | 613 | 1 178 | 729 | 495 | 703 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 454 | 8 491 | 8 829 | 8 825 | 8 528 | 8 660 | 9 472 |
| Ställda säkerheter | 8 500 | 8 500 | 8 500 | 8 500 | 8 500 | 8 500 | 8 500 |
| Ansvarsförbindelser | 5 430 | 4 210 | 3 700 | 3 050 | 3 050 | 2 750 | 2 750 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 412 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mai - Kai Aktiebolag strax under mitten sett till omsättning, med 894 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -136,2 procent, och soliditeten var låg — 5,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 115 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva import och export av lyxbilar samt handel med personbilar och motorfordon, förvaltning och handel av fastigheter och handel på penningmarknaden, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller i lag om kreditrörelse samt stuteri med uppfödnings-, avel-, tävlings- och handelsverksamhet med travhästar samt handel med konst och antik- viteter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bo Ulf Holger Redin (f. 1943) Styrelseledamot
- Inger Gunvor Redin (f. 1944) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-02-06 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | Uddsarvet 4, 781 62, Gustafs Besök: Uddsarvet 4, Gustafs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |