Aktiebolag Gislaved
Mahsam AB
202 sökningar
Omsättning 2024
3,3 mkr
−18,7 %Rörelsemarginal
-41,2 %
−57,0 p.e.Soliditet
79,0 %
−3,2 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 326 | 4 091 | 7 018 | 7 833 | 8 413 |
| Rörelseresultat | −1 370 | 645 | 1 721 | 2 073 | 1 448 |
| Årets resultat | −629 | 491 | 1 436 | 1 570 | 744 |
| Eget kapital | 4 491 | 5 121 | 4 630 | 3 194 | 1 625 |
| Balansomslutning | 5 709 | 6 985 | 8 443 | 6 724 | 4 984 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 326 | 4 091 | 7 018 | 7 833 | 8 413 |
| Personalkostnader | 1 422 | 1 040 | 939 | 802 | 722 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 198 | 136 | 122 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 1 222 | 1 586 | 1 992 | 1 449 | 1 230 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 980 | −622 | −2 230 | −3 387 | −4 968 |
| Rörelseresultat | −1 370 | 645 | 1 721 | 2 073 | 1 448 |
| Ränteintäkter | 16 | 5 | 64 | — | — |
| Räntekostnader | 30 | 26 | 1 | 90 | 90 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 385 | 624 | 1 784 | 1 983 | 1 358 |
| Bokslutsdispositioner | 756 | 0 | 0 | 0 | −409 |
| Skatt | 0 | 133 | 348 | 413 | 205 |
| Årets resultat | −629 | 491 | 1 436 | 1 570 | 744 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 167 | 1 123 | 393 | 528 | 554 |
| Varulager | 1 477 | 1 039 | 1 111 | 1 303 | 1 924 |
| Kortfristiga fordringar | 2 500 | 2 487 | 3 574 | 1 456 | 632 |
| Kassa och bank | 1 346 | 2 153 | 3 215 | 3 437 | 1 874 |
| Omsättningstillgångar | 5 541 | 5 862 | 8 050 | 6 196 | 4 430 |
| Summa tillgångar | 5 709 | 6 985 | 8 443 | 6 724 | 4 984 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 070 | 4 580 | 3 144 | 1 574 | 2 031 |
| Eget kapital | 4 491 | 5 121 | 4 630 | 3 194 | 1 625 |
| Justerat eget kapital | 4 508 | 5 738 | 5 247 | 3 811 | 2 242 |
| Obeskattade reserver | 22 | 777 | 777 | 777 | 777 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 23 | 306 | 93 |
| Kortfristiga skulder | 1 196 | 1 087 | 3 013 | 2 447 | 2 489 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 709 | 6 985 | 8 443 | 6 724 | 4 984 |
| Ställda säkerheter | 1 750 | 1 750 | 1 450 | 1 450 | 1 750 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Mahsam AB 3,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -41,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 79,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel med plastmaskiner och kringutrustning, handel med råmaterial inom plastvarubranschen, tillverkning och försäljning av verktyg till plastindustrin, handel med truckar och övriga maskiner inom plastvarubranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mahsa Farajollahi (f. 1988) Styrelseledamot
- Joel Arvidsson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Johansson (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-08-25 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Box 7, 332 21, Gislaved Besök: Box 7, Gislaved |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |