Aktiebolag Borås
Mahai AB
119 sökningar
Omsättning 2024
150 tkr
−30,9 %Rörelsemarginal
-121,3 %
−52,2 p.e.Soliditet
18,5 %
−14,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 150 | 217 | 541 | 46 | 724 | 728 | 690 |
| Rörelseresultat | −182 | −150 | −43 | 17 | 162 | 117 | 134 |
| Årets resultat | −183 | −151 | −43 | 19 | 127 | 103 | 117 |
| Eget kapital | 104 | 286 | 438 | 481 | 462 | 335 | 251 |
| Balansomslutning | 563 | 870 | 956 | 801 | 1 122 | 765 | 635 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 150 | 217 | 541 | 46 | 724 | 728 | 690 |
| Personalkostnader | 23 | 114 | 134 | 47 | 489 | 193 | 113 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 259 | 243 | 296 | 361 | 411 | 321 | 316 |
| Övriga rörelseposter, netto | −48 | −8 | −152 | 381 | 340 | −95 | −125 |
| Rörelseresultat | −182 | −150 | −43 | 17 | 162 | 117 | 134 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −183 | −151 | −43 | 29 | 168 | 131 | 154 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 10 | 42 | 29 | 38 |
| Årets resultat | −183 | −151 | −43 | 19 | 127 | 103 | 117 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 353 | 355 | 357 | 358 | 347 | 343 | 330 |
| Varulager | 0 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 131 | 115 | 13 | 131 | 88 | 31 |
| Kassa och bank | 140 | 367 | 484 | 429 | 643 | 334 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 210 | 516 | 599 | 442 | 774 | 423 | 306 |
| Summa tillgångar | 563 | 870 | 956 | 801 | 1 122 | 765 | 635 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 167 | 317 | 361 | 342 | 215 | 112 | 14 |
| Eget kapital | 104 | 286 | 438 | 481 | 462 | 335 | 251 |
| Justerat eget kapital | 104 | 286 | 438 | 481 | 462 | 335 | 251 |
| Kortfristiga skulder | 459 | 584 | 518 | 320 | 660 | 430 | 384 |
| Summa eget kapital och skulder | 563 | 870 | 956 | 801 | 1 122 | 765 | 635 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 644 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Mahai AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 150 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -121,3 procent, och soliditeten var måttlig — 18,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 31 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är tandläkeri och konsultationer inom tandläkeri och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mihaela Munteanu (f. 1958) Styrelseledamot
- Kurt Stefan Flatischler (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-06-29 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Backhagsliden 1, 518 43, Sjömarken Besök: Backhagsliden 1, Sjömarken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |