Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Magoo AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Magoo AB minskade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 96 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är −2,7 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 3,2 procent — branschens median är 52,6 procent.
Bolaget har 17 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Grafisk design och visuell kommunikation
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 88 | 89 | 1 % | |
| Värdeförändring | −53,0 % | 83 | 88 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 79 | 96 | 18 % |
| Rörelsemarginal | −2,7 % | 78 | 96 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −225,4 % | 91 | 96 | 5 % |
| Soliditet | 3,2 % | 94 | 96 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 943 tkr | 89 | 96 | 7 % |
| Rörelseresultat per anställd | −25 tkr | 77 | 96 | 20 % |
| Nettoomsättning | 16 026 tkr | 28 | 96 | 71 % |
| Rörelseresultat | −432 tkr | 84 | 96 | 13 % |
| Antal anställda | 17 | 17 | 96 | 82 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 931 | 1 945 | 1 % | |
| Värdeförändring | −53,0 % | 1 834 | 1 920 | 4 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 1 758 | 2 120 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −2,7 % | 1 891 | 2 120 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −225,4 % | 2 092 | 2 120 | 1 % |
| Soliditet | 3,2 % | 2 092 | 2 117 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 943 tkr | 1 904 | 2 120 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | −25 tkr | 1 837 | 2 120 | 13 % |
| Nettoomsättning | 16 026 tkr | 946 | 2 120 | 55 % |
| Rörelseresultat | −432 tkr | 1 925 | 2 120 | 9 % |
| Antal anställda | 17 | 438 | 2 120 | 79 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 77 751 | 78 296 | 1 % | |
| Värdeförändring | −53,0 % | 73 265 | 77 179 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 73 314 | 87 570 | 16 % |
| Rörelsemarginal | −2,7 % | 76 104 | 87 488 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | −225,4 % | 85 973 | 87 590 | 2 % |
| Soliditet | 3,2 % | 86 183 | 87 388 | 1 % |
| Nettoomsättning per anställd | 943 tkr | 78 833 | 87 591 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | −25 tkr | 73 981 | 87 591 | 16 % |
| Nettoomsättning | 16 026 tkr | 43 999 | 87 591 | 50 % |
| Rörelseresultat | −432 tkr | 76 818 | 87 591 | 12 % |
| Antal anställda | 17 | 21 270 | 87 591 | 76 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .