Aktiebolag Hudiksvall
Magnus Mät & Mark AB
74 sökningar
Omsättning 2025
4,8 mkr
−1,2 %Rörelsemarginal
8,8 %
−0,3 p.e.Soliditet
32,8 %
+4,5 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 824 | 4 883 | 5 137 | 3 916 | 3 132 |
| Rörelseresultat | 423 | 443 | 673 | 386 | 282 |
| Årets resultat | 233 | 223 | 420 | 280 | 244 |
| Eget kapital | 1 536 | 1 303 | 1 080 | 660 | 379 |
| Balansomslutning | 4 684 | 4 610 | 4 338 | 3 583 | 1 645 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 824 | 4 883 | 5 137 | 3 916 | 3 132 |
| Personalkostnader | 855 | 1 076 | 1 361 | 1 055 | 1 145 |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 122 | 140 | 123 | 86 |
| Övriga externa kostnader | 1 247 | 1 406 | 1 577 | 1 937 | 1 131 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 220 | −1 836 | −1 386 | −415 | −488 |
| Rörelseresultat | 423 | 443 | 673 | 386 | 282 |
| Räntekostnader | 126 | 159 | 139 | 58 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 297 | 284 | 534 | 328 | 244 |
| Skatt | 64 | 61 | 114 | 47 | 0 |
| Årets resultat | 233 | 223 | 420 | 280 | 244 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 823 | 3 807 | 3 572 | 2 837 | 1 128 |
| Kortfristiga fordringar | 861 | 803 | 766 | 746 | 517 |
| Omsättningstillgångar | 861 | 803 | 766 | 746 | 517 |
| Summa tillgångar | 4 684 | 4 610 | 4 338 | 3 583 | 1 645 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 253 | 1 030 | 610 | 330 | 85 |
| Eget kapital | 1 536 | 1 303 | 1 080 | 660 | 379 |
| Justerat eget kapital | 1 536 | 1 303 | 1 080 | 660 | 379 |
| Långfristiga skulder | 1 969 | 2 228 | 2 474 | 1 934 | 766 |
| Kortfristiga skulder | 1 179 | 1 079 | 784 | 989 | 500 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 684 | 4 610 | 4 338 | 3 583 | 1 645 |
| Ställda säkerheter | 2 613 | 2 613 | 400 | 0 | 0 |
Verksamhet
Magnus Mät & Mark AB omsatte 4,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,8 procent, och soliditeten var god — 32,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Hudiksvall.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggningsteknik, mark och grundarbeten samt äga och förvalta fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Wallin (f. 1969) Styrelseledamot
- Christina Bufvers (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Vallberg (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-11 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Lindefallet 721, 825 96, Enånger Besök: Lindefallet 721, Enånger |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |