Aktiebolag Nyköping
Magnus Karlsson Nyköping AB
21 sökningar
620 tkr
+27,6 %8,7 %
+2,3 p.e.49,3 %
+8,9 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 620 | 486 | 370 | 254 |
| Rörelseresultat | 54 | 31 | 15 | 1 |
| Årets resultat | 43 | 25 | 12 | 1 |
| Eget kapital | 106 | 63 | 38 | 26 |
| Balansomslutning | 215 | 156 | 127 | 109 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 620 | 486 | 370 | 254 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 66 | 58 | 107 |
| Övriga rörelseposter, netto | −403 | −376 | −284 | −146 |
| Rörelseresultat | 54 | 31 | 15 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 54 | 31 | 15 | 1 |
| Skatt | 11 | 6 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 43 | 25 | 12 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 | 25 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 6 | 2 | 6 |
| Kassa och bank | 212 | 137 | 100 | 65 |
| Omsättningstillgångar | 215 | 144 | 102 | 70 |
| Summa tillgångar | 215 | 156 | 127 | 109 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 38 | 13 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 106 | 63 | 38 | 26 |
| Justerat eget kapital | 106 | 63 | 38 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 109 | 93 | 89 | 83 |
| Summa eget kapital och skulder | 215 | 156 | 127 | 109 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 488 granskade bolag ligger Magnus Karlsson Nyköping AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 620 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 49,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 28 procent. Sätet finns i Nyköping.
Bolagets verksamhet skall vara att bedriva reparation av fordon och entreprenad maskiner, åkeri entreprenad, snickerier, uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Karlsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Anneli Rampitsch (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-09-14 |
|---|---|
| Bransch | Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120) |
| Adress | Fada Enstorp, 611 95, Nyköping Besök: Fada Enstorp, Nyköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |