starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Magnet-design Sweden AB

99 sökningar

Omsättning 2025

146 tkr

+14,1 %
Rörelsemarginal

-12,3 %

−38,9 p.e.
Soliditet

89,2 %

+21,4 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning1461281243548
Rörelseresultat−183462−23−47
Årets resultat10338847−13
Eget kapital741756418333327
Balansomslutning8471 157001 234
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning1461281243548
Personalkostnader50000
Av- och nedskrivningar1914141415
Övriga externa kostnader13960484480
Övriga rörelseposter, netto−1−20———
Rörelseresultat−183462−23−47
Räntekostnader01005
Resultat efter finansiella poster−633462−17−50
Bokslutsdispositioner1814462737
Skatt0102430
Årets resultat10338847−13

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar794774439173187
Varulager00202025
Kortfristiga fordringar11103−2311
Kassa och bank42280347748741
Omsättningstillgångar533833441 0491 046
Summa tillgångar8471 157001 234
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat619298214206220
Eget kapital741756418333327
Justerat eget kapital755785458409425
Obeskattade reserver18365096123
Långfristiga skulder88314000
Kortfristiga skulder05134795784
Summa eget kapital och skulder8471 157001 234

Verksamhet

Magnet-design Sweden AB omsatte 146 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 831 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -12,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 89,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Sätet finns i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom mekanisk och elektro- mekanisk industri samt tillverkning och handel med magneter samt därmed förenliga verksamheter.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Magnet-design Sweden AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Magnet-design Sweden AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Magnet-design Sweden AB (556640-6822)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2003-03-14
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)
Adress
Gammeluddsvägen 29, 132 46, Saltsjö-Boo
Besök: Gammeluddsvägen 29, Saltsjö-Boo
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad