Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Magnerups Gård AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Magnerups Gård AB minskade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 128 jämförbara bolag är 8 procent.
Rörelsemarginalen är −2,1 procent, mot branschmedianens 7,4 procent.
Soliditeten ligger på 22,6 procent — branschens median är 44,1 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 4.
Branschen: Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 111 | 117 | 5 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 107 | 116 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,7 % | 106 | 128 | 17 % |
| Rörelsemarginal | −2,1 % | 104 | 127 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 83 | 128 | 35 % |
| Soliditet | 22,6 % | 104 | 128 | 19 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 599 tkr | 52 | 128 | 59 % |
| Rörelseresultat per anställd | −77 tkr | 104 | 128 | 19 % |
| Nettoomsättning | 10 798 tkr | 88 | 128 | 31 % |
| Rörelseresultat | −232 tkr | 104 | 128 | 19 % |
| Antal anställda | 3 | 79 | 128 | 38 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 970 | 9 286 | 25 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 7 051 | 9 168 | 23 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,7 % | 9 192 | 10 558 | 13 % |
| Rörelsemarginal | −2,1 % | 9 058 | 10 545 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 7 081 | 10 559 | 33 % |
| Soliditet | 22,6 % | 8 613 | 10 533 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 599 tkr | 2 456 | 10 559 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | −77 tkr | 9 451 | 10 559 | 10 % |
| Nettoomsättning | 10 798 tkr | 6 776 | 10 559 | 36 % |
| Rörelseresultat | −232 tkr | 8 985 | 10 559 | 15 % |
| Antal anställda | 3 | 9 184 | 10 559 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 409 | 78 286 | 24 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 58 983 | 77 169 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −14,7 % | 75 748 | 87 562 | 13 % |
| Rörelsemarginal | −2,1 % | 75 113 | 87 475 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 % | 59 268 | 87 581 | 32 % |
| Soliditet | 22,6 % | 71 680 | 87 381 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 599 tkr | 18 177 | 87 582 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | −77 tkr | 78 407 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 10 798 tkr | 56 175 | 87 582 | 36 % |
| Rörelseresultat | −232 tkr | 74 599 | 87 582 | 15 % |
| Antal anställda | 3 | 76 663 | 87 582 | 12 % |