Aktiebolag Stockholm
Magident AB
39 sökningar
Omsättning 2025
14 mkr
+21,0 %Rörelsemarginal
4,1 %
+5,5 p.e.Soliditet
2,9 %
−13,2 p.e.Anställda
13
+30,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 971 | 11 542 | 3 726 | 550 | 468 | 664 | 1 763 | 992 |
| Rörelseresultat | 577 | −158 | 603 | 45 | −20 | −249 | 963 | 458 |
| Årets resultat | 250 | −19 | 451 | 5 | −1 172 | −10 | 566 | 272 |
| Eget kapital | 108 | 492 | 511 | 60 | 55 | 706 | 716 | 322 |
| Balansomslutning | 3 675 | 3 057 | 1 726 | 960 | 988 | 2 179 | 1 418 | 532 |
| Anställda | 13 | 10 | 7 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 971 | 11 542 | 3 726 | 550 | 468 | 664 | 1 763 | 992 |
| Personalkostnader | 4 929 | 6 123 | 1 895 | 0 | 12 | 167 | 575 | 417 |
| Av- och nedskrivningar | 170 | 39 | 43 | 41 | 33 | 16 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 629 | 2 141 | 439 | 463 | 457 | 722 | 226 | 117 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 666 | −3 397 | −746 | — | 14 | −8 | — | — |
| Rörelseresultat | 577 | −158 | 603 | 45 | −20 | −249 | 963 | 458 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 38 | 45 | 29 | 27 | 40 | 22 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 540 | −202 | 574 | 18 | −1 260 | −272 | 962 | 458 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 262 | −240 | −110 |
| Koncernbidrag | −200 | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 89 | 17 | 123 | 13 | 0 | 0 | 157 | 77 |
| Årets resultat | 250 | −19 | 451 | 5 | −1 172 | −10 | 566 | 272 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 135 | 66 | 105 | 148 | 148 | 1 337 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 212 | 1 632 | 506 | 249 | 149 | 142 | 289 | 168 |
| Kassa och bank | 1 328 | 1 359 | 1 115 | 563 | 691 | 701 | 1 129 | 364 |
| Omsättningstillgångar | 2 540 | 2 991 | 1 621 | 812 | 840 | 843 | 1 418 | 532 |
| Summa tillgångar | 3 675 | 3 057 | 1 726 | 960 | 988 | 2 179 | 1 418 | 532 |
| Aktiekapital | 100 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −242 | 461 | 10 | 5 | 657 | 666 | 100 | 0 |
| Eget kapital | 108 | 492 | 511 | 60 | 55 | 706 | 716 | 322 |
| Justerat eget kapital | 108 | 492 | 511 | 60 | 55 | 776 | 994 | 409 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 350 | 110 |
| Långfristiga skulder | 1 659 | 816 | 817 | 856 | 837 | 1 272 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 908 | 1 749 | 398 | 44 | 96 | 113 | 352 | 100 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 675 | 3 057 | 1 726 | 960 | 988 | 2 179 | 1 418 | 532 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 520 | 520 | 520 | 520 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 644 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Magident AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 14 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 2,9 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 13 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva tandläkareverksamhet, konsultverksamhet, utbildningsverksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Julia Nord (f. 2004) Styrelseledamot
- Audrius Kraujutis (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pontus Ekevid (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Nordic deltal services Holding AB (559439-7894) |
|---|---|
| Koncernmoder | Nordic deltal services Holding AB (559439-7894) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-25 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Sjödalstorget 13, 141 47, Huddinge Besök: Sjödalstorget 13, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |