Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar MADLADY AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
MADLADY AB ökade omsättningen med 47 procent senaste året. Medianen bland branschens 79 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 17,1 procent, mot branschmedianens 3,6 procent.
Soliditeten ligger på 45,9 procent — branschens median är 39,8 procent.
Bolaget har 16 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 | 68 | 78 % | |
| Värdeförändring | +130,0 % | 6 | 67 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +46,8 % | 11 | 79 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 7 | 79 | 91 % |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 % | 5 | 79 | 94 % |
| Soliditet | 45,9 % | 32 | 79 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 465 tkr | 20 | 79 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 106 tkr | 6 | 79 | 92 % |
| Nettoomsättning | 103 433 tkr | 25 | 79 | 68 % |
| Rörelseresultat | 17 690 tkr | 9 | 79 | 89 % |
| Antal anställda | 16 | 23 | 79 | 71 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 136 | 9 286 | 88 % | |
| Värdeförändring | +130,0 % | 566 | 9 168 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +46,8 % | 609 | 10 558 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 1 460 | 10 545 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 % | 1 302 | 10 559 | 88 % |
| Soliditet | 45,9 % | 5 278 | 10 533 | 50 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 465 tkr | 1 018 | 10 559 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 106 tkr | 459 | 10 559 | 96 % |
| Nettoomsättning | 103 433 tkr | 1 367 | 10 559 | 87 % |
| Rörelseresultat | 17 690 tkr | 584 | 10 559 | 94 % |
| Antal anställda | 16 | 2 717 | 10 559 | 74 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 715 | 78 286 | 88 % | |
| Värdeförändring | +130,0 % | 4 965 | 77 169 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +46,8 % | 5 304 | 87 562 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 12 053 | 87 475 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 % | 11 192 | 87 581 | 87 % |
| Soliditet | 45,9 % | 43 805 | 87 381 | 50 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 465 tkr | 7 405 | 87 582 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 106 tkr | 3 486 | 87 582 | 96 % |
| Nettoomsättning | 103 433 tkr | 10 946 | 87 582 | 88 % |
| Rörelseresultat | 17 690 tkr | 4 748 | 87 582 | 95 % |
| Antal anställda | 16 | 22 516 | 87 582 | 74 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .