Aktiebolag Gislaved
MachineBros AB
62 sökningar
Omsättning 2025
455 tkr
−91,6 %Rörelsemarginal
-9,5 %
−9,7 p.e.Soliditet
26,3 %
+1,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 455 | 5 439 | 495 | 3 619 | 1 649 | 2 544 | 1 331 |
| Rörelseresultat | −43 | 11 | −100 | 19 | 103 | 75 | 531 |
| Årets resultat | 1 | 77 | −46 | 35 | 61 | 41 | 309 |
| Eget kapital | 527 | 526 | 450 | 496 | 461 | 400 | 359 |
| Balansomslutning | 2 004 | 2 101 | 2 328 | 1 117 | 1 191 | 863 | 1 116 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 455 | 5 439 | 495 | 3 619 | 1 649 | 2 544 | 1 331 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 8 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 577 | 541 | 324 | 590 | 270 | 167 |
| Övriga rörelseposter, netto | −381 | −4 843 | −49 | −3 276 | −956 | −2 199 | −633 |
| Rörelseresultat | −43 | 11 | −100 | 19 | 103 | 75 | 531 |
| Ränteintäkter | 2 | 62 | 14 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | 71 | −87 | 47 | 108 | 73 | 532 |
| Bokslutsdispositioner | 52 | 39 | 45 | 0 | −29 | −19 | −134 |
| Skatt | 2 | 33 | 4 | 12 | 18 | 13 | 89 |
| Årets resultat | 1 | 77 | −46 | 35 | 61 | 41 | 309 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 | 22 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 1 075 | 1 025 | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 |
| Kortfristiga fordringar | 667 | 719 | 2 050 | 1 069 | 770 | 215 | 467 |
| Kassa och bank | 247 | 335 | 248 | 48 | 422 | 148 | 149 |
| Omsättningstillgångar | 1 989 | 2 079 | 2 298 | 1 117 | 1 191 | 863 | 1 116 |
| Summa tillgångar | 2 004 | 2 101 | 2 328 | 1 117 | 1 191 | 863 | 1 116 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 476 | 399 | 446 | 411 | 350 | 309 | 0 |
| Eget kapital | 527 | 526 | 450 | 496 | 461 | 400 | 359 |
| Justerat eget kapital | 564 | 604 | 559 | 641 | 606 | 521 | 465 |
| Obeskattade reserver | 46 | 98 | 137 | 182 | 182 | 153 | 134 |
| Långfristiga skulder | 542 | 69 | 34 | 43 | 54 | 119 | 49 |
| Kortfristiga skulder | 889 | 1 408 | 1 707 | 396 | 494 | 191 | 574 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 004 | 2 101 | 2 328 | 1 117 | 1 191 | 863 | 1 116 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 117 granskade bolag ligger MachineBros AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 455 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -9,5 procent, och soliditeten var god — 26,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 92 procent. Bolaget hör hemma i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med verktygsmaskiner och verkstadsutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl Jacobson Backman (f. 1994) Styrelseledamot
- Erik Stenler (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-04 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall (SNI 28410) |
| Adress | Främmestadsvägen 29, 465 97, Nossebro Besök: Främmestadsvägen 29, Nossebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |