Aktiebolag Finspång
Mace Invest AB
71 sökningar
Omsättning 2025
3,4 mkr
+99,6 %Rörelsemarginal
15,1 %
+2,6 p.e.Soliditet
64,9 %
+5,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 412 | 1 709 | 1 122 | 550 | 133 |
| Rörelseresultat | 515 | 213 | 63 | 5 | −165 |
| Årets resultat | 386 | 212 | 63 | 5 | −165 |
| Eget kapital | 727 | 341 | 129 | 66 | 61 |
| Balansomslutning | 1 216 | 574 | 323 | 108 | 78 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 412 | 1 709 | 1 122 | 550 | 133 |
| Personalkostnader | 48 | 55 | 193 | 308 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 478 | 294 | 154 | 133 | 276 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 371 | −1 147 | −712 | −104 | −2 |
| Rörelseresultat | 515 | 213 | 63 | 5 | −165 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 515 | 212 | 63 | 5 | −165 |
| Bokslutsdispositioner | −79 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 386 | 212 | 63 | 5 | −165 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 975 | 478 | 209 | 53 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 9 | 8 | 14 | 47 |
| Kassa och bank | 171 | 87 | 106 | 41 | 31 |
| Omsättningstillgångar | 1 216 | 574 | 323 | 108 | 78 |
| Summa tillgångar | 1 216 | 574 | 323 | 108 | 78 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 291 | 79 | 16 | 11 | 176 |
| Eget kapital | 727 | 341 | 129 | 66 | 61 |
| Justerat eget kapital | 790 | 341 | 129 | 66 | 61 |
| Obeskattade reserver | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 410 | 233 | 194 | 42 | 17 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 216 | 574 | 323 | 108 | 78 |
Verksamhet
Mace Invest AB omsatte 3,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 65 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 15,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 64,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 100 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Finspång.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva e-handel med sport- och fritidsartiklar.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mats Stenhammar (f. 1988) Verkställande direktör
Styrelse
- Mats Stenhammar (f. 1988) Styrelseledamot
- Cecilia Stenhammar (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-08 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123) |
| Adress | Stjärnvik 34-36 Kvarngården, 612 91, Finspång Besök: Stjärnvik 34-36 Kvarngården, Finspång |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |