Aktiebolag Ystad
Mac i Ystad AB
87 sökningar
Omsättning 2025
3,7 mkr
−34,9 %Rörelsemarginal
15,0 %
−13,8 p.e.Soliditet
20,8 %
−0,4 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 650 | 5 604 | 39 248 | 42 134 | 34 483 | 28 717 | 33 989 | 33 905 |
| Rörelseresultat | 546 | 1 609 | −883 | −1 028 | −270 | 60 | 138 | 287 |
| Årets resultat | 217 | 1 470 | −991 | −908 | 11 | 132 | 215 | 276 |
| Eget kapital | 2 010 | 1 793 | 323 | 1 314 | 2 222 | 2 211 | 2 080 | 1 865 |
| Balansomslutning | 9 686 | 8 494 | 4 591 | 5 237 | 5 346 | 4 540 | 5 279 | 5 062 |
| Anställda | 1 | 0 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 650 | 5 604 | 39 248 | 42 134 | 34 483 | 28 717 | 33 989 | 33 905 |
| Personalkostnader | 236 | 16 | 2 015 | 2 330 | 2 395 | 1 937 | 1 996 | 2 158 |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 40 | 86 | 78 | 67 | 119 | 125 | 65 |
| Övriga externa kostnader | 1 759 | 715 | 1 468 | 1 358 | 1 351 | 1 092 | 1 502 | 1 354 |
| Övriga rörelseposter, netto | −867 | −3 224 | −36 562 | −39 396 | −30 940 | −25 509 | −30 228 | −30 041 |
| Rörelseresultat | 546 | 1 609 | −883 | −1 028 | −270 | 60 | 138 | 287 |
| Ränteintäkter | 24 | 28 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 352 | 166 | 122 | 32 | 4 | 10 | 24 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 217 | 1 470 | −991 | −1 035 | −233 | 51 | 114 | 267 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 127 | 260 | 120 | 162 | 90 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 39 | 60 | 80 |
| Årets resultat | 217 | 1 470 | −991 | −908 | 11 | 132 | 215 | 276 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 734 | 2 117 | 899 | 972 | 1 641 | 2 633 | 759 | 389 |
| Varulager | 7 311 | 4 984 | 1 056 | 1 809 | 886 | 751 | 929 | 742 |
| Kortfristiga fordringar | 534 | 1 110 | 2 494 | 2 186 | 2 562 | 880 | 2 869 | 3 213 |
| Kassa och bank | 107 | 283 | 142 | 270 | 257 | 276 | 721 | 718 |
| Omsättningstillgångar | 7 952 | 6 377 | 3 692 | 4 265 | 3 706 | 1 907 | 4 519 | 4 673 |
| Summa tillgångar | 9 686 | 8 494 | 4 591 | 5 237 | 5 346 | 4 540 | 5 279 | 5 062 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 693 | 223 | 1 214 | 2 122 | 2 111 | 1 979 | 1 765 | 1 489 |
| Eget kapital | 2 010 | 1 793 | 323 | 1 314 | 2 222 | 2 211 | 2 080 | 1 865 |
| Justerat eget kapital | 2 010 | 1 793 | 323 | 1 314 | 2 323 | 2 518 | 2 483 | 2 395 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 127 | 387 | 507 | 668 |
| Långfristiga skulder | 6 316 | 5 010 | 3 017 | 0 | 0 | 0 | 146 | 314 |
| Kortfristiga skulder | 1 360 | 1 691 | 1 251 | 3 923 | 2 997 | 1 942 | 2 546 | 2 215 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 686 | 8 494 | 4 591 | 5 237 | 5 346 | 4 540 | 5 279 | 5 062 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 440 granskade bolag ligger Mac i Ystad AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 20,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 35 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva biltvätt, handel samt uthyrning av fordon och släp, erbjuda tjänster inom hudvård och solarium, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niclas Thorvaldsson (f. 1972) Styrelseledamot
- Krister Thorvaldsson (f. 1945) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Gabrielsson (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-01-27 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Killerödsvägen 219, 271 91, Ystad Besök: Killerödsvägen 219, Ystad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0411-555876 |