Aktiebolag Gislaved
Mac & Hamzic Åkeri AB
418 sökningar
Omsättning 2025
19,8 mkr
−1,6 %Rörelsemarginal
1,4 %
−0,1 p.e.Soliditet
47,1 %
+1,1 p.e.Anställda
15
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 750 | 20 080 | 21 024 | 22 374 | 19 663 |
| Rörelseresultat | 282 | 315 | 2 419 | 2 805 | 2 535 |
| Årets resultat | 79 | 260 | 919 | 1 522 | 1 344 |
| Eget kapital | 8 109 | 8 030 | 8 570 | 7 650 | 6 129 |
| Balansomslutning | 23 952 | 24 445 | 25 282 | 22 030 | 20 241 |
| Anställda | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 750 | 20 080 | 21 024 | 22 374 | 19 663 |
| Personalkostnader | 9 405 | 8 315 | 8 468 | 7 872 | 6 775 |
| Av- och nedskrivningar | 1 776 | 1 618 | 1 305 | 1 428 | 1 447 |
| Övriga externa kostnader | 6 851 | 7 219 | 6 996 | 8 664 | 7 120 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 436 | −2 613 | −1 836 | −1 605 | −1 786 |
| Rörelseresultat | 282 | 315 | 2 419 | 2 805 | 2 535 |
| Ränteintäkter | 9 | 4 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 233 | 227 | 135 | 86 | 95 |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | 93 | 2 284 | 2 719 | 2 439 |
| Bokslutsdispositioner | 52 | 200 | −1 102 | −793 | −722 |
| Skatt | 31 | 33 | 263 | 403 | 373 |
| Årets resultat | 79 | 260 | 919 | 1 522 | 1 344 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 239 | 18 928 | 18 573 | 10 904 | 12 289 |
| Varulager | 272 | 200 | 226 | 236 | 168 |
| Kortfristiga fordringar | 3 192 | 3 356 | 3 729 | 8 895 | 7 230 |
| Kassa och bank | 2 249 | 1 961 | 2 754 | 1 995 | 554 |
| Omsättningstillgångar | 5 713 | 5 517 | 6 708 | 11 126 | 7 952 |
| Summa tillgångar | 23 952 | 24 445 | 25 282 | 22 030 | 20 241 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 7 680 | 7 420 | 7 301 | 5 778 | 4 435 |
| Eget kapital | 8 109 | 8 030 | 8 570 | 7 650 | 6 129 |
| Justerat eget kapital | 11 281 | 11 243 | 11 942 | 10 147 | 7 996 |
| Obeskattade reserver | 3 995 | 4 047 | 4 247 | 3 145 | 2 352 |
| Avsättningar | 5 380 | 5 381 | 5 381 | 5 380 | 5 380 |
| Långfristiga skulder | 2 899 | 3 592 | 3 457 | 1 315 | 2 413 |
| Kortfristiga skulder | 3 569 | 3 395 | 3 627 | 4 540 | 3 967 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 952 | 24 445 | 25 282 | 22 030 | 20 241 |
| Ställda säkerheter | 5 100 | 5 100 | 5 100 | 9 130 | 5 100 |
Verksamhet
Mac & Hamzic Åkeri AB omsatte 19,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 47,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Gislaved.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva kioskverksamhet, gatukök, åkerirörelse och fastighetsförvaltning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Emir Hamzic (f. 1961) Ordförande, Styrelseledamot
- Edin Hamzic (f. 1986) Styrelseledamot
- Rusmir Hamzic (f. 1973) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Erik Grahnat (f. 1990) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Mac & Hamzic Åkeri AB (556273-8939) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1986-03-12 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Södergatan 13, 332 30, Gislaved Besök: Södergatan 13, Gislaved |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |