Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Mac 45 AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Mac 45 AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 344 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 2,2 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 22,8 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med drivmedel
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +6,1 % | 69 | 344 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 189 | 343 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 % | 185 | 344 | 46 % |
| Soliditet | 22,8 % | 283 | 344 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 991 tkr | 240 | 344 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 43 tkr | 216 | 344 | 37 % |
| Nettoomsättning | 9 956 tkr | 271 | 344 | 21 % |
| Rörelseresultat | 216 tkr | 220 | 344 | 36 % |
| Antal anställda | 5 | 182 | 344 | 47 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +6,1 % | 859 | 2 071 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 1 424 | 2 071 | 31 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 % | 1 016 | 2 071 | 51 % |
| Soliditet | 22,8 % | 1 707 | 2 066 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 991 tkr | 929 | 2 071 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 43 tkr | 1 393 | 2 071 | 33 % |
| Nettoomsättning | 9 956 tkr | 1 316 | 2 071 | 36 % |
| Rörelseresultat | 216 tkr | 1 473 | 2 071 | 29 % |
| Antal anställda | 5 | 1 304 | 2 071 | 37 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +6,1 % | 35 852 | 87 561 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 58 819 | 87 479 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 % | 44 400 | 87 581 | 49 % |
| Soliditet | 22,8 % | 71 383 | 87 385 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 991 tkr | 41 018 | 87 582 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 43 tkr | 57 695 | 87 582 | 34 % |
| Nettoomsättning | 9 956 tkr | 58 750 | 87 582 | 33 % |
| Rörelseresultat | 216 tkr | 61 503 | 87 582 | 30 % |
| Antal anställda | 5 | 57 946 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .