Aktiebolag Malmö
Mabeca Consulting AB
42 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
+3,5 %Rörelsemarginal
38,7 %
+0,6 p.e.Soliditet
30,9 %
+2,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 644 | 1 588 | 1 385 | 759 | 785 | 1 238 | 1 577 | 807 |
| Rörelseresultat | 636 | 605 | 428 | −53 | 69 | 287 | 664 | 67 |
| Årets resultat | 454 | 367 | 254 | −4 | 53 | 169 | 391 | 52 |
| Eget kapital | 504 | 440 | 323 | 220 | 223 | 370 | 461 | 140 |
| Balansomslutning | 1 629 | 1 520 | 1 093 | 714 | 689 | 1 111 | 1 253 | 525 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 644 | 1 588 | 1 385 | 759 | 785 | 1 238 | 1 577 | 807 |
| Personalkostnader | 923 | 928 | 888 | 765 | 683 | 890 | 861 | 710 |
| Övriga externa kostnader | 85 | 55 | 69 | 46 | 33 | 61 | 51 | 31 |
| Rörelseresultat | 636 | 605 | 428 | −53 | 69 | 287 | 664 | 67 |
| Ränteintäkter | 21 | 18 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 656 | 623 | 429 | −53 | 68 | 287 | 664 | 67 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | −158 | −108 | 49 | 0 | −72 | −166 | 0 |
| Skatt | 122 | 98 | 67 | 0 | 15 | 46 | 107 | 15 |
| Årets resultat | 454 | 367 | 254 | −4 | 53 | 169 | 391 | 52 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 385 | 350 | 153 | 141 | 108 | 135 | 222 | 216 |
| Kassa och bank | 1 244 | 1 170 | 940 | 573 | 581 | 976 | 1 032 | 309 |
| Omsättningstillgångar | 1 629 | 1 520 | 1 093 | 714 | 689 | 1 111 | 1 253 | 525 |
| Summa tillgångar | 1 629 | 1 520 | 1 093 | 714 | 689 | 1 111 | 1 253 | 525 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 23 | 19 | 174 | 120 | 151 | 20 | 38 |
| Eget kapital | 504 | 440 | 323 | 220 | 223 | 370 | 461 | 140 |
| Justerat eget kapital | 929 | 801 | 559 | 369 | 412 | 559 | 593 | 140 |
| Obeskattade reserver | 535 | 455 | 297 | 188 | 238 | 238 | 166 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 590 | 625 | 473 | 306 | 228 | 503 | 626 | 385 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 629 | 1 520 | 1 093 | 714 | 689 | 1 111 | 1 253 | 525 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 367 granskade bolag ligger Mabeca Consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 38,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 30,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom områdena ekonomi, verksamhetsuppföljning, organisation och projektledning. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magdalena Béen (f. 1975) Styrelseledamot
- Henrik Béen (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-06-30 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Birger Jarlsgatan 11, 216 12, Limhamn Besök: Birger Jarlsgatan 11, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |