Aktiebolag Vallentuna
MA Construction AB
76 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
−17,7 %Rörelsemarginal
19,0 %
+25,7 p.e.Soliditet
–
+3,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 416 | 2 936 | 2 739 | 2 081 | 2 878 |
| Rörelseresultat | 459 | −197 | 473 | 103 | 527 |
| Årets resultat | 400 | −194 | 380 | 72 | 416 |
| Eget kapital | 2 304 | 1 904 | 2 273 | 2 045 | 2 160 |
| Balansomslutning | 2 303 | 1 965 | 2 357 | 1 944 | 2 247 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 416 | 2 936 | 2 739 | 2 081 | 2 878 |
| Personalkostnader | 1 014 | 1 014 | 1 018 | 1 013 | 947 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 36 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 231 | 250 | 234 | 270 |
| Övriga rörelseposter, netto | −768 | −1 852 | −998 | −731 | −1 134 |
| Rörelseresultat | 459 | −197 | 473 | 103 | 527 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 12 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 461 | −194 | 477 | 91 | 525 |
| Skatt | 61 | 0 | 97 | 19 | 109 |
| Årets resultat | 400 | −194 | 380 | 72 | 416 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 137 | 180 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 250 | 92 | 48 | 154 | 126 |
| Kassa och bank | 1 027 | 811 | 1 511 | 1 036 | 1 485 |
| Omsättningstillgångar | 2 166 | 1 785 | 2 357 | 1 944 | 2 247 |
| Summa tillgångar | 2 303 | 1 965 | 2 357 | 1 944 | 2 247 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 854 | 2 048 | 1 843 | 1 923 | 1 694 |
| Eget kapital | 2 304 | 1 904 | 2 273 | 2 045 | 2 160 |
| Justerat eget kapital | 2 304 | 1 904 | 2 273 | 2 045 | 2 185 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 |
| Kortfristiga skulder | −1 | 61 | 84 | −101 | 56 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 303 | 1 965 | 2 357 | 1 944 | 2 247 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte MA Construction AB 2,4 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vallentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva renovering av kök och badrum samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Andersson (f. 1974) Styrelseledamot
- Leif Bertil Andersson (f. 1947) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-13 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Skogsåsvägen 34, 186 53, Vallentuna Besök: Skogsåsvägen 34, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7807900 |