Aktiebolag Malmö 47 sökningar
M4X AB
Verksamheter som utövas av huvudkontor
2,2 mkr
+78,8 %33,6 %
+20,9 p.e.27,8 %
+5,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 232 | 1 248 | 1 566 | 1 951 | 824 |
| Rörelseresultat | 751 | 159 | −32 | 389 | 415 |
| Årets resultat | 2 426 | 132 | 408 | 308 | 326 |
| Eget kapital | 3 136 | 710 | 1 068 | 659 | 351 |
| Balansomslutning | 11 274 | 3 133 | 3 934 | 1 044 | 916 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 232 | 1 248 | 1 566 | 1 951 | 824 |
| Personalkostnader | 943 | 1 044 | 1 593 | 1 548 | 375 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 311 | 46 | 5 | 14 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | −129 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 751 | 159 | −32 | 389 | 415 |
| Ränteintäkter | 1 | 13 | 32 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 5 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 752 | 167 | 408 | 389 | 415 |
| Bokslutsdispositioner | −1 010 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 3 315 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 630 | 35 | 0 | 80 | 89 |
| Årets resultat | 2 426 | 132 | 408 | 308 | 326 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 781 | 756 | 731 | 20 | 20 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 405 | 2 196 | 630 | 471 | 506 |
| Kassa och bank | 88 | 181 | 2 573 | 551 | 390 |
| Omsättningstillgångar | 10 493 | 2 377 | 3 203 | 1 024 | 896 |
| Summa tillgångar | 11 274 | 3 133 | 3 934 | 1 044 | 916 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 685 | 553 | 635 | 326 | 0 |
| Eget kapital | 3 136 | 710 | 1 068 | 659 | 351 |
| Justerat eget kapital | 3 938 | 710 | 1 068 | 659 | 351 |
| Obeskattade reserver | 1 010 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 357 |
| Kortfristiga skulder | 7 128 | 2 423 | 2 866 | 385 | 208 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 274 | 3 133 | 3 934 | 1 044 | 916 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 6 415 bolag som granskas inom samma bransch hamnar M4X AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 33,6 procent, och soliditeten var god — 27,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 79 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Malmö.
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom bygg, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sami Serifi (f. 1993) Styrelseledamot
- Beatrice Rosca (f. 1993) Styrelsesuppleant
- Lenny Persson (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | M4X AB (559263-3605) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-13 |
|---|---|
| Adress | Spikgatan 6, 235 32, Vellinge Besök: Spikgatan 6, Vellinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |